Automobilce GM klesl zisk o miliardu dolarů. Kvůli svolávání vozů | E15.cz

Automobilce GM klesl zisk o miliardu dolarů. Kvůli svolávání vozů

Výrobní linka v jedné z továren General Motors
Výrobní linka v jedné z továren General Motors
• 
ZDROJ: General Motors

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk největší americké automobilky General Motors se ve druhém čtvrtletí propadl na 190 milionů dolarů (necelé čtyři miliardy korun) z 1,2 miliardy dolarů před rokem. Výsledky podniku zasáhly náklady související se svoláváním vozů k opravám. Automobilka GM již letos svolala do servisů kvůli různým problémům téměř 30 milionů vozů, tedy více než v kterémkoliv celém roce v minulosti.

Firma se stala terčem ostré kritiky kvůli potížím se zapalováním spojeným s minimálně 13 úmrtími. Ukázalo se totiž, že GM se o potížích dozvěděla již v roce 2001, ale se svoláváním vozů k opravě začala až letos v únoru.

Čtvrtletní tržby společnosti stouply o půl miliardy dolarů na 39,6 miliardy dolarů. Zisk však podkopaly výdaje na svolávání vozů a další mimořádné náklady, například vytvoření fondu pro vyplácení odškodného za úmrtí a zranění při nehodách způsobených problémy se zapalováním.

Automobilka do fondu vložila 400 milionů dolarů. Uvedla však, že konečné náklady na odškodné by mohly být ještě vyšší. Správce fondu Kenneth Feinberg již dříve upozornil, že GM nestanovila pro celkové odškodné žádný limit.

Provozní ztráta 305 milionů dolarů

Provozní ztráta evropských aktivit GM stoupla na 305 milionů dolarů ze 114 milionů dolarů před rokem. Zhruba dvě třetiny ztráty nicméně tvořily náklady na uzavření továrny divize Opel v německém městě Bochum, napsala agentura DPA. Automobilka GM rovněž upozornila, že v důsledku ukrajinské krize musela snížit produkci ve své továrně v ruském Petrohradě.

Americký konkurent Ford Motor dnes oznámil, že ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o šest procent na 1,3 miliardy dolarů (26,5 miliardy korun). Poprvé za tři roky se do zisku dostaly rovněž jeho evropské aktivity. Celkové tržby Fordu nicméně klesly o půl miliardy dolarů na 37,4 miliardy dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.