Automobilce Honda stoupl čtvrtletní zisk o pětinu | E15.cz

Automobilce Honda stoupl čtvrtletní zisk o pětinu

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská automobilka Honda Motor zvýšila čistý zisk v prvním finančním čtvrtletí o pětinu na více než 186 miliard jenů (36,8 miliardy korun). Společnost těžila z vyššího odbytu svých vozidel v Severní Americe a ze slabšího kurzu japonského jenu, což jí pomohlo zmírnit náklady spojené s rozsáhlým svoláváním aut kvůli vadným airbagům.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že automobilka během tří měsíců do června vydělá pouze 145,8 miliardy JPY. Tržby ve stejném období stouply o téměř 16 procent na 3,7 bilionu JPY. Pro automobilku je to poprvé, kdy oznámila výsledky za první kvartál podle mezinárodních účetních standardů, napsala agentura Reuters.

Honda se potýká s následky skandálu s vadnými airbagy od japonského dodavatele Takata. Nafukovací systém těchto airbagů může prasknout a mohou se z něj uvolnit části kovu. Automobilky po celém světě kvůli těmto airbagům svolaly do servisů desítky milionů vozů. Některé z nich na kontrolu mířily vícekrát. Nejvíce tento problém podle agentury AP zasáhl právě Hondu, která má v Takatě podíl a silně na tohoto dodavatele spoléhá.

Automobilka náklady spojené se zajištěním kvality svých aut nezveřejnila. K vyššímu čtvrtletnímu zisku jí pomohl kromě solidního prodeje také slabší jen, který japonským vývozcům zvyšuje zahraniční tržby při převodu na domácí měnu. Americký dolar se vůči jenu v současnosti pohybuje zhruba na úrovni 120 JPY. Před rokem to bylo kolem 102 JPY.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah