Automobilka Chrysler se chystá vstoupit na burzu | E15.cz

Automobilka Chrysler se chystá vstoupit na burzu

Šéf Fiatu a Chrysler Sergio Marchionne.
Šéf Fiatu a Chrysler Sergio Marchionne.
• 
ZDROJ: bloomberg

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký výrobce vozů Chrysler, vlastněný italskou automobilkou Fiat, se chystá vstoupit na burzu. Dokumenty k primární emisi akcií má společnost předložit ještě tento týden, jak uvedl ředitel firmy Sergio Marchionne.

Oznámení se objevilo po vleklých sporech o tržní cenu mezi většinovým vlastníkem, firmou Fiat, a zdravotním fondem, který vlastní zbytek americké automobilky. Zápis na burzu by se prý mohl uskutečnit do konce letošního roku.

„Musíme podstoupit proces stanovení hodnoty,“ uvedl Marchionne v rozhovoru pro Financial Times. Fond VEBA, který je menšinovým vlastníkem Chrysleru, dal podle něj jasně na vědomí, že není dlouhodobým držitelem akcií. „Chtějí prodávat, takže pro ně musíme najít způsob, jak odejít, aby to nevedlo k něčemu, co já považuji za mimořádně vysoká či neobvyklá očekávání ohledně ceny,“ podotkl Marchionne.

Chrysler musel v roce 2009 požádat o bankrotovou ochranu a nakonec byla firmu nucena zachraňovat vláda. Později získal pětinový podíl a kontrolu nad vedením podniku Fiat. Od té doby italská automobilka svůj podíl zvýšila až na současných 58,5 procenta. Zbývajících 41,5 procenta má zdravotní fond VEBA. Podle dohody z roku 2009 má ale Fiat opci na koupi akcií fondu. Fiat této opce poprvé využil loni v létě, na ceně za tento podíl se ale strany nedohodly.

Spory blokují definitivní spojení obou automobilek, které by přivedlo pod jednu střechu značky jako je Ferrari, Jeep, Maserati nebo Dodge.

Fiat v dokumentech určených soudu odhadl celkovou hodnotu Chrysleru na 4,2 miliardy dolarů (téměř 81 miliard korun). Podle fondu VEBA má však podnik hodnotu až 10,3 miliardy USD (více než 198 miliard korun).

Chrysler už patří Italům

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.