Automobilkám se daří, prodej vozů v Evropě roste | E15.cz

Automobilkám se daří, prodej vozů v Evropě roste

Volkswagen
Volkswagen
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii (EU) v lednu meziročně stoupl o 7,1 procenta na 1,25 milionu vozů. Obrátil se tak prosincový trend, kdy kvůli nižšímu počtu pracovních dní prodej poklesl o 4,9 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Nárůst prodeje zaznamenaly na začátku roku téměř všechny hlavní evropské trhy s výjimkou Británie. V tomto druhém největším evropském odbytišti se prodalo méně vozů už desátý měsíc v řadě, v lednu pokles činil 6,3 procenta. Částečně je to způsobeno kampaní proti naftovým vozům, uvedla agentura Reuters.

Německo a Španělsko vykázaly nárůst o 11,6 procenta, respektive o 20,3 procenta. Slabší jednociferné růstové hodnoty udává Francie a Itálie.

V České republice se prodej nových osobních vozů podle ACEA zvýšil o 11,5 procenta na 23 219 vozů. Odbyt mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, v lednu v zemích EU meziročně stoupl o 21,6 procenta na 61 337 vozů. Tržní podíl značky se zvýšil ze 4,3 na 4,9 procenta.

Řídíte? Podívejte se, za jak dlouho se odbrourá alkohol v krvi

Jak se odbourává alkohol

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah