Elektromobily v Číně netáhly. Jejich měsíční prodeje poprvé po dvou letech klesly | E15.cz

Automobilová revoluce se nekoná, prodeje elektromobilů na klíčovém trhu v Číně klesly

Automobilová revoluce se nekoná, prodeje elektromobilů na klíčovém trhu v Číně klesly
Výroba automobilů Geely
• 
ZDROJ: Profimedia
Michal Tomeš

Michal Tomeš

Pokles prodejů osobních automobilů v nejlidnatější zemi světa s sebou táhne dolů také zájem o elektromobily a plug-in hybridy. V Číně klesl minulý měsíc prodej elektrifikovaných aut o 4,7 procenta, poprvé za uplynulé dva roky. 

Počet prodaných elektrických aut se v červenci zastavil přibližně na 80 tisících kusech, uvádí Čínská asociace výrobců automobilů (CAAM). Analytici situaci dávají do kontextu především s padajícími prodeji osobních aut obecně. Klesají již třináct měsíců v kuse, v červenci se počet prodaných vozidel snížil o 4,3 procenta ve srovnání s rokem předešlým.

Ještě v červnu zájem o auta s alternativním pohonem vzrostl o 80 procent, na čínské silnice se dostalo 152 tisíc nových elektrických aut. Touhu po vlastnění elektromobilu mezi Číňany v červnu poháněly především končící dotace na jejich pořízení. Od nich Peking v některých kategoriích o prázdninách upouští. „Změna dotační politiky je nepochybně jeden z důvodů poklesů,“ uvedl pro Reuters Chen Shihua z CAAM.

Automobilová krize dopadla na Indii, továrny za čtvrt roku propustily 350 tisíc lidí

Kvůli červencovému poklesu prodejů CAAM zmírnila výhled letošních prodejů elektrických vozů z 1,6 na 1,5 milionu aut. Pesimističtější výhled asociace předpokládá také v rámci celého trhu s osobními auty, meziročně se v nejlidnatější zemi světa letos může prodat až o pět procent vozů méně, celkem asi 26,7 milionu aut. Obdobně reagovaly také významní producenti elektrických aut, například společnost Geely. Ta pro letošní rok zhoršila výhled tržeb a zisku.

Již v červnu deník Financial Times upozornil, že klesající prodeje aut mohou stát život mnoho čínských autombilových start-upů a menších výrobců. Celkem by z trhu mohlo zmizet více než deset firem, které díky elektromobilnímu boomu získaly na investicích přes deset miliard dolarů (přes 230 miliard korun). Mezi nimi se nachází například výrobce Nio.

Dinosauři jsou investiční hit. Fosilie se prodávají i přes eBay, ceny strmě rostou

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!