Automobilová krize dopadla na Indii, továrny za čtvrt roku propustily 350 tisíc lidí | E15.cz

Vše o realitách

Vše o realitách Vstoupit do speciálu

Automobilová krize dopadla na Indii, továrny za čtvrt roku propustily 350 tisíc lidí

Automobilová krize dopadla na Indii, továrny za čtvrt roku propustily 350 tisíc lidí
Továrna v Indii
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Indický automobilový průmysl v posledních měsících zažívá rozsáhlé propouštění zaměstnanců v důsledku propadu prodeje aut a motocyklů. Podle zdroje agentury Reuters prvotní odhady naznačují, že automobilky, výrobci automobilových součástek a prodejci aut v Indii od dubna propustili kolem 350 tisíc pracovníků. Odvětví přímo a nepřímo zaměstnává přes 35 milionů lidí.

Útlum v automobilovém sektoru znamená komplikace pro vládu premiéra Naréndry Módího, která začíná své druhé funkční období v době rostoucí nezaměstnanosti. Vedoucí představitelé automobilového průmyslu podle zdroje Reuters hodlají po vládě požadovat, aby odvětví podpořila snížením daní a zajištěním snazšího přístupu k půjčkám pro prodejce aut i pro zákazníky.

Podle indického svazu výrobců automobilových součástek (ACMA) nyní odvětví zažívá recesi. Automobilový průmysl se na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) Indie podílí více než sedmi procenty. V uplynulých devíti měsících však prodej osobních aut nepřetržitě klesal a některé automobilky vykazovaly více než 30procentní meziroční propady.

Sázka na Čínu řadě automobilek nevychází, trápí se Peugeot i Ford

Prohlubující se krize v automobilovém sektoru může mít v Indii rozsáhlé hospodářské i sociální důsledky. Na celkové produkci zpracovatelského sektoru v zemi se totiž toto odvětví podílí téměř polovinou, upozorňuje Reuters.

Míra nezaměstnanosti v Indii podle údajů soukromé organizace CMIE v červenci vystoupila na 7,51 procenta ve srovnání s 5,66 procenta před rokem. Údaje CMIE jsou aktuálnější než vládní data a finanční trhy je považují za důvěryhodnější.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!