Automobilový průmysl v USA ožil, detroitský autosalon čeká růst návštěvníků | E15.cz

Automobilový průmysl v USA ožil, detroitský autosalon čeká růst návštěvníků

Ford F-150 na autosalonu v Detroitu
Ford F-150 na autosalonu v Detroitu
• 
ZDROJ: Tuner tom via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Share on Facebook Messenger
Novinářskými dny začne v pondělí mezinárodní autosalon v Detroitu, který je považován za jednu z nejdůležitějších přehlídek v automobilovém sektoru. V Detroitu se letos představí víced než 750 vozů, z toho více než 40 zde zažije svou premiéru. Pro veřejnost budou brány výstavy otevřeny od soboty 17. ledna do neděle 25. ledna. Šéf autosalonu Scott LaRiche předpokládá, že počet návštěvníků v letošním roce překoná loňských 800 tisíc lidí.

„Spotřebitelská důvěra je vysoká, údaje o výrobě a prodeji automobilů pokračují v růstu. Globální automobilový průmysl je silnější než v uplynulých letech,“ prohlásil LaRiche. „Naši partneři z řad výrobců slíbili, že do Detroitu přivezou své nejdůležitější novinky,“ dodal podle serveru MLive. 

Největší americká automobilka General Motors by měla v Detroitu představit například novou verzi svého elektromobilu Chevrolet Volt. Německý automobilový koncern Volkswagen, který je největším výrobcem aut v Evropě, podle informací agentury DPA zřejmě přijde s novým sportovně-užitkovým vozem určeným speciálně pro americký trh. 

Výstava se koná v areálu Cobo na předměstí Detroitu, který prochází rozsáhlou renovací v hodnotě 300 milionů dolarů (přes sedm miliard korun). Samotné město Detroit se však navzdory oživení automobilového trhu potýká s velkými problémy. V roce 2012 se stalo největším městem v dějinách Spojených států, které požádalo o bankrotovou ochranu před věřiteli. Koncem loňského roku nicméně Detroit bankrotovou ochranu opustil a začal věřitelům splácet dluhy.

Detroit se v minulosti proslavil jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu. Kvůli přesunu výroby jinam, silným rasovým problémům a katastrofální politice města se ale začal od 60. let postupně vylidňovat a rozkládat a nyní je nejchudším velkoměstem Spojených států. Město o rozloze větší než Manhattan, Boston a San Francisco dohromady má v současnosti necelých 700 tisíc obyvatel, což je o 30 procent méně než v roce 2000 a hluboko pod úrovní 1,2 milionu z roku 1980. 

Prodej automobilů v USA loni vzrostl o téměř šest procent na 16,5 milionu vozů. Dostal se tak nejvýše od roku 2006. Výzkumná společnost LMC v prosinci předpověděla, že letos by se měl prodej vyšplhat až na 17 milionů vozů. Spojené státy byly v minulosti největším automobilovém trhem na světě, v roce 2009 je však předstihla Čína.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.