Babiš: Evropská komise si při prodeji ostravských oceláren bude klást podmínky | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Babiš: Evropská komise si při prodeji ostravských oceláren bude klást podmínky

Babiš: Evropská komise si při prodeji ostravských oceláren bude klást podmínky
Ostravská huť
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Splnění určitých dodatečných podmínek bude asi vyžadovat Evropské komise od britské Liberty House před tím, než potvrdí její nákup ostravských oceláren ArcelorMittal. Po své schůzce s komisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou to novinářům řekl český premiér Andrej Babiš.

„Podrobnosti nám neřekli,“ připustil předseda vlády. Evropská komise posuzuje, zda zamýšlená akvizice je v souladu s unijními pravidly o hospodářské soutěži. Prodej oceláren je ostatně důsledkem staršího rozhodnutí komise, podle kterého se skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala musí ostravské hutě a několika dalších podniků zbavit, aby po nákupu ocelárny Ilva v Itálii nezískala na evropském trhu dominantní postavení.

Česká vláda ale nemá obavy o hospodářskou soutěž, vadí jí především, že britská Liberty House hodlá do hutí investovat výrazně méně, než by bylo potřeba podle Babiše i odborářů firmy.

V Ostravě budeme investovat 30 milionů eur ročně, slibuje nový vlastník Nové huti

„Plány kupujícího, že bude investovat do úrovně odpisů - jenom 30 milionů euro (necelých 780 milionů korun) ročně - nás skutečně moc neuspokojují,“ uvedl v Bruselu premiér. V příštím desetiletí by odpovídající investicí podle něj bylo asi 750 milionů eur (asi 19,5 miliardy korun). „Je to byznys náročný na investice,“ podotkl Babiš. Z dosavadního přístupu Liberty House k akvizici prý "nebyl úplně nadšený", neboť firma se nezabývá konsolidací hutí a dalšími potřebnými věcmi.

Babiš Vestagerovou a její tým informoval, že česká vláda má s prodejem „starost“. Připomněl, že stávající majitel vyvedl z firmy vysokou částku na dividendách místo toho, aby peníze investoval do společnosti. „Oni vnímají naše obavy,“ řekl premiér po jednání v Evropské komisi.

Babiš žádá po kupci ostravských oceláren písemné plány investic

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!