Baterie rozběhnou tisíc koní, podívejte se na nejžhavější elektrosporťáky dneška | E15.cz

Baterie rozběhnou tisíc koní, podívejte se na nejžhavější elektrosporťáky dneška

Tomáš Haimann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Elektřina už není jen chabou alternativou klasických motorů. Dokazují i to sportovní auta, která nabízejí obrovský výkon i dlouhý dojezd. Podívejte se na ta nejzajímavější.

Jedním z nejpozoruhodnějších elektroaut současnosti je sporťák FFZero1 od americko-čínské společnosti Faraday Future. Název si zvolila podle anglického fyzika Michaela Faradaye, jehož zákon o elektromagnetické indukci je základním principem fungování elektromotoru. Společnost se chce stát nejpokrokovějším výrobcem automobilů. FFZero1 je její první vlaštovka. Kromě tisícovky koní pod kapotou nabídne skleněnou panoramatickou střechu, sedačky navržené společně s odborníky z NASA nebo inteligentní jezdeckou přilbu, která vám při velkém zrychlení dodává kyslík. Naplní Faraday Future své velkolepé plány? Uvidíme. V těchto dnech by měla společnost představit nový model.

Elektrický sporťák Concept One z chorvatské dílny Rimac Automobili se poprvé objevil už před šesti lety. Pak ho tvůrci dlouho vylepšovali, a když už se zdálo, že mají všechno hotové, zase objevili něco, v čem se potřebovali ještě pošťourat. Nedávno jsme se ale konečně dočkali definitivní verze. Pod kapotou má čtyři motory o celkové síle 1088 elektrických koní s maximální rychlostí 355 km/h a zrychlení z nuly na stovku za 2,6 sekundy. Kromě rychlosti ohromuje i precizní výrobou: Nenajdete na něm jediný díl od velké automobilky. Každičký kousek karoserie i motoru je vyroben na míru pro každý vůz. Palubní počítač s více než 500 senzory dokonale mapuje vaši jízdu i dění okolo vás. Úctyhodná je bohužel i cena – okolo 25 milionů korun.

Celý text a rozsáhlou fotogalerii sportovních elektromobilů najdete zde

 

Autor: Tomáš Haimann

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah