Bavorsko dál brojí proti zelené energii, odmítá přečerpávací elektrárny | E15.cz

Bavorsko dál brojí proti zelené energii, odmítá přečerpávací elektrárny

Bavorsko dál brojí proti zelené energii, odmítá přečerpávací elektrárny
Wachelsee, jedna z vytipovaných lokalit pro přečerpávací elektrárny
• 
ZDROJ: Heinrich Stürzl, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

bru

Výstavba přečerpávacích elektráren má obrovský potenciál, vyplývá ze studie bavorského ministerstva hospodářství. Plány na zařízení, která mohou pomoci vyřešit potíže s kolísavou produkcí obnovitelných zdrojů, ale paradoxně narážejí na odpor šéfky úřadu, který si studii objednal.

Joachim Martini, šéf Energieallianz Bayern, organizace sdružující převážně komunální výrobce elektřiny, si může gratulovat. Vládní Analýza potenciálu přečerpávacích elektráren v Bavorsku potvrdila, že pro svůj záměr postavit přečerpávací elektrárnu si vybral jedno z nejvhodnějších míst – horu Jochberg u jezera Walchensee.

Na stavební přípravy je ale ještě brzo. Proti výstavbě přečerpávací elektrárny na Jochbergu se totiž staví bavorská ministryně hospodářství Ilse Aigner. „Není to vůbec dobrý nápad,“ prohlásila před třemi týdny s tím, že oblast je oblíbeným turistickým cílem.

Ministryně dodala, že v současnosti nemají přečerpávací elektrárny v Bavorsku žádný potenciál. „To nás všechny přirozeně zmátlo,“ řekl deníku Süddeutsch Zeitung Martini. Ještě více překvapující jsou slova ministryně poté, co je zpochybnil její vlastní rezort.

Nejvhodnější řešení

„Přečerpávací elektrárny jsou velmi přínosné především pro systémové služby,“ uvedla studie ministerstva. To znamená, že se hodí všude, kde je třeba zajistit stabilitu dodávek elektrického proudu, což představuje s nástupem obnovitelných zdrojů výrazná slabina německé energetiky.

Podle bavorského ministerstva hospodářství „dokládají nezávislé posudky“, že přečerpávací elektrárny jsou nejvýhodnějším prostředkem pro ukládání elektřiny. Mají totiž „vysokou účinnost, poměrně vysokou kapacitu a poměrně nízké investiční náklady“.

V rámci studie, zadané před třemi lety, chtělo ministerstvo vytipovat vhodné lokality pro zařízení s celkovým výkonem 3000 Megawattů. Jen 16 nejvhodnějších lokalit ale nabízí potenciál pro stavbu elektráren s kapacitou 11 tisíc Megawattů, což odpovídá více než pětinásobku výkonu jaderné elektrárny v Dukovanech.

Proti je i premiér

Kromě Aignerové mají v Bavorsku přečerpávací elektrárny ještě jednoho mocného oponenta. Premiér Horst Seehofer se nedávno nechal slyšet, že podle něj jsou podobné stavby zbytečné. „Bezpečnost dodávek je více než zajištěná,“ řekl.

Seehofer nedávno vzbudil pozornost i svým tažením proti větrným elektrárnám. Ty chce navzdory odporu vlády v Berlíně vypudit z širokého okolí obytných budov.

Podle červnové studie Univerzity v Cáchách dosáhne podíl obnovitelných zdrojů v Německu, Rakousku a Švýcarsku v roce 2022 39 procent z celkové výroby elektřiny. Výstavba přečerpávacích elektráren na jihu Německa ale naráží na problém - většina obnovitelných zdrojů se nachází na severu země a dálkové elektrické vedení, které by oba konce Německa propojilo, stále chybí.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!