Boeing zahájil výrobu klíčového modelu 737 MAX | E15.cz

Boeing zahájil výrobu klíčového modelu 737 MAX

Boeing 737 MAX
Boeing 737 MAX
• 
ZDROJ: Boeing

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká společnost Boeing začala v úterý přesně podle původního harmonogramu vyrábět letoun 737 MAX, novou generaci nejrozšířenějšího dopravního letadla na světě. Pro jednoho ze dvou největších světových výrobců velkých dopravních letadel je to významný milník, protože tento typ menšího letounu pro krátké a střední vzdálenosti se podílí na zakázkách firmy téměř polovinou.

První stroje 737 MAX budou dokončeny v letošním roce a příští rok zahájí zkušební lety, sdělil Boeing. Zákazníkům je firma začne dodávat ve třetím čtvrtletí roku 2017.

Firma chce 737 MAX vyrábět po náběhu výroby tempem 42 kusů měsíčně, v roce 2018 zrychlit produkci na 52 za měsíc a výhledově dosáhnout tempa 60 za měsíc. Zvyšování tempa produkce umožní větší využívání automatizace.

Závody v úspornosti

Boeing už získal na letouny 737 MAX 2724 zakázek z celkového počtu 5667 nevyřízených objednávek. Stroj 737 MAX bude spotřebovávat o 20 procent méně paliva než současná verze 737. Jeho provozní náklady budou o osm procent nižší ve srovnání s nejbližším konkurentem.

Hlavním konkurentem nového stroje je Airbus A320, který nyní také prochází modernizací. Stroje, které získají přídomek neo, se k prvním zákazníkům dostanou na konci tohoto roku. Také evropský výrobce tvrdí, že jeho letoun bude výrazně úspornější než hlavní rival.

Boeing v letošním prvním čtvrtletí získal zakázky na 110 letadel. Předstihl tak Airbus, který ohlásil 101 objednávek.

Zahájení výroby 737 MAX

**

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.