Bohemia Sekt prodal majiteli Božkova divizi lihovin, soustředí se na víno | E15.cz

Bohemia Sekt prodal majiteli Božkova divizi lihovin, soustředí se na víno

Dušan Kütner

Dušan Kütner

Česká jednička na poli šumivých a tichých vín, společnost Bohemia Sekt, se zbaví své divize lihovin, mezi které patří značky Pražská vodka, Nordic Ice a Dynybyl. Majitelem se stane skupina Stock Spirits Group.

Skupina Stock Spirits, které patří plzeňský Božkov, tak posílí na tuzemském lihovarnickém trhu. Zaplatí za to pět milionů eur, tedy 135 milionů korun.

„Prodej značek lihovin nám dává možnost zaměřit se ještě více na naši hlavní podnikatelskou oblast, kterou jsou šumivá a tichá vína," uvedl ředitel Bohemia Sektu Ondřej Beránek. "Aktivně chceme pokrýt požadavky trhu, kde zájem o moravská vína stále stoupá," dodal.

Bohemia Sekt je znám jako producent sektů a šumivých vín, který má podle průzkumů trhu podíl na trhu kolem 66 procent. Meziročně si navíc polepšil asi o čtyři procentní body. Navíc pod skupinu patří i vinařské firmy a značky Habánské sklepy, Víno Mikulov, Chateau Bzenec a Vinařství Pavlov.

"Akvizicí těchto značek zajistíme Stocku, že zůstane na čelním místě na českém trhu s lihovinami, což je náš hlavní byznys," uvedl výkonný ředitel Stock Spirits  Mirek Stachowicz. Distribuci značek převezme firma na konci měsíce, do celého výrobního portfolia je zařadí od ledna příštího roku.

Za prodejem může být i vývoj lihovarnického trhu po metanolové aféře v roce 2012, kdy se kvůli pančovaným lihovinám otrávilo pět desítek lidí. Do aféry bojovali tuzemští producenti i dovozci s černým trhem, jehož podíl dosahoval na tuzemském trhu podle Unie výrobců a distributorů více než třetinu. Podle unie se po aféře podařilo kvůli opatřením státu i opatrnosti spotřebitelů snížit černý trh na zhruba osm procent.

Celkové tržby za prodej lihovin v Česku se ale ani za čtyři roky nedostaly na úroveň před aférou. Navíc klesla důvěra lidí v některé lokální značky na úkor některých prémiových z dovozu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.