Brusel: Česko smí zdarma rozdávat emisní povolenky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Brusel: Česko smí zdarma rozdávat emisní povolenky

Brusel: Česko smí zdarma rozdávat emisní povolenky
Komíny hodonínské elektrárny
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK

Evropská komise dnes schválila plán Česka přidělovat po určité přechodné období povolenky na vypouštění emisí skleníkových plynů zdarma v rámci modernizace české energetiky. Poskytnutí prostředků v objemu 1,878 miliardy eur je podle Bruselu v souladu s unijními pravidly pro státní pomoc.

„Investice, s nimiž se počítá v českém i maďarském plánu, oběma členským státům umožní diverzifikovat jejich zdroje pro výrobu elektřiny a přispět k rozšíření vnitrostátních trhů s energií,“ uvedl v dnešním prohlášení eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Modernizace energetické infrastruktury a další navržené kroky podle komise přispějí k liberalizaci trhů s energií, zvýšení bezpečnosti dodávek i snížení emisí. Projekty, kterých se podpora formou přidělování volných povolenek týká, zahrnují třeba budování nových zařízení na biomasu a plyn.

Největší výrobce elektřiny v ČR, tedy společnost ČEZ, by měla z této sumy získat asi 30 procent, tedy zhruba 700 milionů eur (17,6 miliardy korun). Loni tržní podíl firmy činil 70 procent a očekává se, že do roku 2020 se sníží na 67 procent. To umožní vstup nových účastníků na trh, uvedla EK také ve svém zdůvodnění.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!