ČEB zrušila prodej pohledávek Slovakia Steel, chystá pokyn k rozprodeji majetku

Prezentace České exportní banky

Prezentace České exportní banky Zdroj: Siebert Martin/Euro

Česká exportní banka (ČEB) zrušila tendr na prodej pohledávek za zkrachovalými východoslovenskými ocelárnami Slovakia Steel Mills v hodnotě 4,6 miliardy korun (168 milionu eur). Šlo už o čtvrtý pokus pohledávku prodat. Banka vyhověla žádosti slovenského konkurzního správce a je připravena vydat mu pokyn k prodeji majetku železáren v rámci konkurzního řízení. Cena bude zřejmě podstatně nižší než výše pohledávky.

„Konkurzní správce doložil, že již eviduje zájemce o koupi majetku společnosti SSM. A rovněž probíhající poptávkové řízení ukázalo, že zájemci o postoupení pohledávek za SSM preferují koupi majetku v rámci konkurzního řízení,“ uvedl místopředseda představenstva ČEB zodpovědný za správu rizikových pohledávek David Marek.

Podle banky představuje pro potenciální zájemce koupě v konkurzním řízení jednodušší a časově méně náročnou variantu, jak tato aktiva získat. Podle Marka lze prodej pohledávek v rámci konkurzního řízení čekat ještě letos.

ČEB poskytla úvěr na stavbu závodu SSM v roce 2007. Slovakia Steel Mills začala vyrábět sochory a válcované produkty v roce 2011. O rok později však vykázala čistou ztrátu téměř 44 milionů eur. Potíže ocelárny kulminovaly začátkem srpna 2014, kdy SSM úplně zastavila výrobu. Soud v Košicích loni vyhlásil na firmu konkurz.

Banka se v minulosti několikrát pokoušela pohledávku prodat. V prvním kole výběrového řízení v roce 2014 o odkup projevili zájem mimo jiné skupina J&T, investiční skupina Arca Capital Pavola Krúpy, továrník Zdeněk Zemek či ukrajinská skupina KVV Group.

Ztrátové pohledávky za dvacet miliard

ČEB ve třetím čtvrtletí loňského roku evidovala ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů v objemu 19,6 miliardy korun. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Do dvou let chce banka vyřešit polovinu z nich. Problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie. ČEB uvádí, že za posledních 12 měsíců se jí na nedobytných pohledávkách podařilo získat přes miliardu korun.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP.