Ceny benzinu i nafty jsou v Česku nejvýše za poslední roky. Podívejte se, kde vyrostly nejvíce | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Ceny benzinu i nafty jsou v Česku nejvýše za poslední roky. Podívejte se, kde vyrostly nejvíce

Ceny benzinu i nafty jsou v Česku nejvýše za poslední roky. Podívejte se, kde vyrostly nejvíce
Čerpací stanice
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, sou

Pohonné hmoty v Česku jsou nyní nejdražší za téměř 3,5 roku. Čerpací stanice v uplynulém týdnu pokračovaly v prudkém zvyšování cen. Benzin Natural 95 tak zdražil o 59 haléřů na průměrných 33,31 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 32,48 koruny za litr, což bylo o 66 haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Podle analytiků by růst cen měl postupně ustat a na začátku letních prázdnin by měly vesměs stagnovat.

Motoristé nyní za benzin i naftu platí nejvíce od prosince 2014. Nad 33 korunami byla průměrná cena Naturalu 95 a nad 32 korunami cena nafty naposledy v létě 2015. Zdražování přitom v posledních týdnech zrychluje, před měsícem byl litr benzinu i nafty levnější o víc než dvě koruny.

"Můžeme si všimnout nesouladu mezi cenami na čerpacích stanicích a vývojem na světových trzích, kde cena ropy klesla. Ceny benzinu a nafty v České republice se přibližují ke svým maximům a již nemají příliš mnoho důvodů k dalšímu růstu," řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Případné další zdražování bude podle něj způsobeno časovým zpožděním mezi vývojem cen na světových trzích a v České republice. "Svou roli hraje i snaha pumpařů navýšit si marži, a dočasně tak zvýšit zisk," dodal.

Speak Visually. Create an infographic with Visme

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy porostou ceny benzinu a nafty u tuzemských pump až do poloviny června, už ale ne tak výrazným tempem. Cena litru benzinu se podle něj může přiblížit k hranici 34 korun, nafta může atakovat cenu 33 korun za litr. "Postupně se však vlivem vývoje na světovém trhu s ropou, vlivem vývoje kurzu koruny a v souvislosti s klíčovými zasedáními OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a České národní banky v druhé půli června cena pohonných hmot v ČR na těchto úrovních stabilizuje," dodal.

Nejvíce řidiči za benzin i naftu nadále platí v Praze, kde je jako v jediném z krajů průměrná cena za benzin nad 34 korunami a za naftu nad 33 korunami. Litr Naturalu 95 stojí v hlavním městě průměrně 34,15 koruny za litr, diesel je v průměru za 33,20 korun za litr.

Nejnižší ceny drží Zlínský a Královéhradecký kraj. Benzin zde zůstává pod 33 korunami za litr, průměrná cena nafty jen těsně překračuje 32 korun.

Jak ušetřit na pohonných hmotách? Jejich spotřebu lze ovlivnit, čtěte tipy na ekonomickou jízdu

Autor: ČTK, sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!