Češi vyvíjejí unikátní malý jaderný reaktor, který by uměly vyrobit tuzemské firmy | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Češi vyvíjejí unikátní malý jaderný reaktor, který by uměly vyrobit tuzemské firmy

Češi vyvíjejí unikátní malý jaderný reaktor, který by uměly vyrobit tuzemské firmy
ÚJV Řež
• 
ZDROJ: Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

V Česku se rodí koncept malého modulárního jaderného reaktoru, který by v budoucnu mohl poskytovat energii k výrobě vodíku, odsolování mořské vody nebo k vytápění oblastí daleko od civilizace. Vědci z Centra výzkumu Řež dali dohromady zkušenosti z více než deseti let experimentů s různými technologiemi jaderných zařízení a vytvořili během uplynulého roku projekt malého reaktoru chlazeného roztavenou solí s názvem Energy Well.

„Výkon 20 megawattů tepla řadí Energy Well mezi mikroreaktory. Zájem o tento druh zařízení ve světě roste. V příštích třech letech bychom měli připravit studii proveditelnosti včetně výpočtů, jak by reaktor vycházel ekonomicky. Kromě paliva by ho uměly vyrobit české firmy,“ popisuje projekt jeden z jeho spoluautorů Marek Ruščák z řežského Centra výzkumu.

Ruščák a jeho kolegové z Energoprojektu a ÚJV Řež představili koncept letos na pravidelné mezinárodní konferenci o malých modulárních reaktorech, která se konala v americké Atlantě, a setkali se s velkým ohlasem. O spolupráci projevili zájem například zástupci společnosti X-Energy, která připravuje vlastní koncept malého reaktoru a zároveň vyvíjí jaderné palivo Triso, o jehož využití v českém reaktoru by se chtěli bavit. Žádosti o spolupráci přišly také z Francie nebo ze Švédska.

Šedesát druhů reaktorů

Vývoj malých modulárních reaktorů je jedním z hlavních trendů současné jaderné energetiky. Jde o zařízení s výkonem do 300 megawattů elektřiny. Celosvětový zájem o jejich vývoj souvisí s požadavky na flexibilní zdroje energie, které se uplatní nejen v klasické výrobě elektřiny. Malé reaktory budou mít díky nižším výkonům lepší parametry pasivní bezpečnosti než velké jaderné bloky. Jejich pořízení nebude také vyžadovat obrovské počáteční investice. Vychází se z předpokladu, že zařízení se vyrobí v továrně a na místo instalace se přiveze už hotové ke smontování.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!