Česko může přijít kvůli povolenkám o miliardy | E15.cz

Česko může přijít kvůli povolenkám o miliardy

emise
emise
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státy Evropské unie ze střední a východní Evropy mohou přijít v příštích sedmi letech o stovky milionů eur kvůli odložení aukcí emisních povolenek na produkci oxidu uhličitého (CO2). Nejvýrazněji by takové opatření postihlo Polsko, Česko a Rumunsko, uvedl dnes server Patria.cz s odvoláním na studii pro polskou vládu.

„Draft návrhu, který počítá s odkladem aukcí celkem 900 milionů emisních povolenek CO2 zkrátí příjmy rozpočtů České republiky, Polska, Estonska, Kypru, Bulharska a Rumunska o zhruba 1,9 miliardy eur (47,9 miliardy korum) mezi lety 2013 až 2020,“ citovala Patria.cz ze studie.

Podle studie budou jmenované země nejvíc zasažené kvůli tomu, že si u Evropské komise vyjednaly výjimku z okamžitého zavedení emisních povolenek. Na jejím základě nebudou muset elektrárny už od roku 2013 platit za všechny povolenky, ale podíl těch, které dostávají zdarma, se bude snižovat postupně.

Očekávané odložení aukcí povolenek by pomohlo firmám. Těm by se totiž snížily náklady. Evropská komise ve snaze podpořit trh v polovině listopadu navrhla odložit aukci 900 milionů emisních povolenek pro roky 2013 až 2015. Na trhu je totiž velké množství nevyužitých povolenek, protože řada podniků musela utlumit výrobu kvůli hospodářské krizi. Nadbytek povolenek pak stlačuje jejich cenu.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah