Česko se dostalo mezi největší exportéry lehkých zbraní na světě

Cvičná střelba v České zbrojovce

Cvičná střelba v České zbrojovce Zdroj: Michael Tomes, E15

Česká republika se dostala mezi největší exportéry lehkých ručních zbraní malé ráže na světě, jejichž roční vývozy dosáhly nejméně 100 milionů dolarů, což jsou dvě miliardy korun. Uvedla to letošní výroční zpráva Small Arms Survey s odvoláním na údaje OSN za rok 2011. Projekt SAS vypracovává zprávy od roku 2001 a Česko zahrnul mezi hlavní exportéry z pohledu finančního objemu poprvé.

Největším exportérem lehkých zbraní v roce 2011 byly podle Small Arms Survey Spojené státy před Itálií, Německem, Brazílií, Rakouskem, Švýcarskem, Izraelem, Ruskem, Jižní Koreou, Belgií, Čínou, Tureckem, Španělskem a Českou republikou. USA byly i největším dovozcem těchto zbraní před Kanadou, Německem, Rakouskem, Thajskem, Británií, Francií a Itálií.

Světový obchod s lehkými ručními zbraněmi malé ráže se v letech 2001 až 2011 zdvojnásobil a dosáhl podle údajů OSN 4,64 miliardy dolarů, tedy 93,9 miliardy korun. Světový obchod s municí pro tyto zbraně se za stejné období dokonce téměř ztrojnásobil a dosáhl 1,43 miliardy dolarů, což je 28,9 miliardy korun.

Transparentnost pokulhává

Zpráva se také zabývá transparentností obchodu s lehkými zbraněmi v jednotlivých zemích. V příslušném žebříčku 55 sledovaných zemí, které byly od roku 2001 uváděny aspoň jednou mezi největšími exportéry, je Česko na 19. místě. Lépe je hodnoceno například Slovensko (13.) a hůře například Rakousko (25.). Nejlépe jsou hodnoceny Švýcarsko, Německo a Srbsko, nejhůře Jižní Korea, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Při hodnocení transparentnosti vycházeli autoři zprávy SAS z obsažnosti, srozumitelnosti, úplnosti a přesnosti dokumentů, kterými jednotlivé státy pravidelně informují OSN o svém obchodu s lehkými zbraněmi. Zprávu Small Arms Survey vypracovává každý rok tým výzkumníků sídlící v Ženevě. Spolupracují přitom s OSN a mezinárodní sítí místních výzkumníků. Údaje a závěry podle webu tohoto projektu využívají politici, diplomaté a nevládní organizace k řešení problémů spojených s lehkými zbraněmi a snižováním ozbrojeného násilí.

Export ručních zbraní vydělal dvě miliardy

V Česku bylo k vývozu vojenského materiálu v roce 2012 uděleno 1263 licencí v hodnotě 7,2 miliardy korun. Podle výroční zprávy českého ministerstva průmyslu a obchodu o kontrole vývozu vojenského materiálu za rok 2012 se z České republiky vyvezly pistole, revolvery, dlouhé zbraně a náboje v celkové hodnotě 1,99 miliardy korun.

Předloni tak bylo z Česka exportováno mimo jiné přes 56 tisíc kusů pistolí a revolverů v hodnotě 405 milionů korun, zejména do USA, Thajska a Pákistánu. České firmy vyvezly také 353 milionů nábojů za 749 milionů korun. V roce 2011 bylo z Česka vyvezeno téměř 37 tisíc revolverů a samonabíjecích pistolí za 234 milionů korun. Většina z nich mířila do USA, Kanady a Thajska.

Zbrojím, zbrojíš, zbrojíme

Tucet vrtulníků a pár raket k tomu