Český Solar Global staví první solární elektrárnu v Německu | e15.cz

Český Solar Global staví první solární elektrárnu v Německu

fotovoltaika
fotovoltaika
• 
Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tuzemská pětka v provozování fotovoltaických zdrojů Solar Global expanduje do Bavorska. Na rekultivované skládce odpadů v obci Schönwald staví elektrárnu o výkonu 660 kilowattů.

Do Německa vykročili čeští solární podnikatelé s novou strategií, která jim umožňuje výrazně zlevnit výstavbu. Solar Global staví nové energetické zdroje, ve kterých využívá použité panely ze solárních elektráren, jež zkrachovaly nebo přišly o licenci. „Stavba naší první elektrárny v bavorské obci Schönwald je jakýmsi oťukáváním trhu. Proto chceme v prvním roce až dvou letech stavět v řádu jednotek megawattů ročně a pak se uvidí,“ vysvětluje jeden z majitelů Solar Globalu Vítězslav Skopal.

Také další elektrárny by měly vyrůst v Bavorsku. Zatím mohou výrobny na starých skládkách těžit z finanční podpory formou výkupních cen, které letos v srpnu Spolková agentura pro sítě stanovila na 87,80 eura za vyrobenou megawatthodinu elektřiny.

Od nového roku začne v Německu fungovat systém aukcí, ve kterém se o podporu na vypsanou instalovanou kapacitu poperou investoři. Kdo bude požadovat nejnižší ceny, uspěje. V poslední pilotní aukci v srpnu průměrná výkupní cena schválených elektráren činila 72,30 eura za megawatthodinu. Nejnižší požadavek se vešel pod sedmdesát eur. Od roku 2017 se aukcí nebudou muset účastnit elektrárny s výkonem pod 750 kilowattů.

„Preferujeme výkupní ceny, ale do budoucna nevylučujeme účast i v aukcích, pravděpodobně nám nic jiného nezbyde,“ dodává Skopal. Náklady na první bavorskou elektrárnu Solar Globalu přesáhnou 600 tisíc eur.

Firma chce v budoucnu při stavbě elektráren uplatnit použité panely. „Dlouhodobě se zaměřujeme na využití panelů z elektráren, které přišly o licenci nebo zkrachovaly. To nám poskytuje prostor pro snížení cen,“ vysvětluje Skopal.

Díky tomuto modelu Solar Global už teď provozuje první elektrárnu, která se obejde bez podpory. Solar Global spolu s podnikatelem Františkem Smolkou založil loni společnost Solar Global Invest, do níž nakupovali české elektrárny. Skopal ale míní, že tuzemský trh teď větším akvizicím nepřeje, neboť vlastníci žádají nerealistické ceny. Solar Global také rozšířil aktivity o obchod s energiemi, který začal fungovat v srpnu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery