Český výrobce robotů vytvořil skupinu s fondem Genesis Capital. Nákupy chystají i v cizině | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Český výrobce robotů vytvořil skupinu s fondem Genesis Capital. Nákupy chystají i v cizině

Daniel Novák

Daniel Novák

Na půdorysu české firmy z oboru průmyslové automatizace Deimos vznikl s podporou fondu Genesis Capital nový holding D2G. Na další akvizice má stovky milionů korun.

Fond soukromého kapitálu Genesis Capital vstoupil do české strojírenské skupiny Deimos. Tuzemští dodavatelé světových automobilek, ale i zhotovitelé mechanické sochy Franze Kafky u víceúčelového centra Quadrio v Praze, vytvořili společně s Genesis Capital holding nazvaný D2G. Cílem jsou další akvizice v byznysu kolem průmyslové automatizace, a to i v zahraničí.

„Úspěšně dokončená transakce nám umožní významně posílit naši akviziční a růstovou strategii,“ uvedl Jan Kislinger, dosavadní majitel Deimosu, který bude generálním ředitelem D2G. „Očekáváme další expanzi skupiny v mezinárodním měřítku,“ dodala Lucie Baleková, členka investičního výboru fondu Genesis Capital.

Česko už dávno není montovna, říká výrobce automatických linek pro automobilky

Na další akvizice má skupina stovky milionů korun. Nákupy řeší i v blízkých zemích typu Maďarska, Slovenska či Polska.  

Jednání běžela zhruba od května. „Vybírali jsme z devíti nabídek,“ doplnil šéf D2G Kislinger. Na straně D2G byla při sjednávání transakce poradenská společnost PwC a právní kancelář Jaroš & Vávra. Fond Genesis Capital zastupovali konzultanti z Deloitte a advokáti z kanceláře Kinstellar.

Solar Global postaví největší akumulátor ve střední Evropě

Hodnotu transakce ani výši podílů žádná ze stran nezveřejnila. Podle informací v obchodním rejstříku má však Jan Kislinger a Genesis Capital novou skupinu rozdělenou na polovinu. Základní kapitál nové skupiny je 324 milionů korun.

Holding vedle majetkových změn rovnou ohlásil též první akvizici. K dosavadním strojírenským společnostem Deimos a OK Navy přibyl distributor průmyslových pohonů Kvelb. Firma s tržbami kolem 150 milionů korun se přejmenuje na D2Drives.

Rusové znovu dusí české PSG kvůli zkrachovalé výstavbě elektrárny

„Odprodejem celého podílu skupině D2G se z malé, rodinné firmy stáváme silnějším hráčem,“ řekl David Hél, dosavadní majitel podniku, který zůstane v jeho čele.

Změna názvu čeká i další dvě společnosti ve skupině. Deimos se přemění na D2Automation, z OK Navy bude D2Manufacturing.

Celý holding za letošní rok očekává konsolidované tržby kolem 450 milionů korun. Skupina se 140 zaměstnanci vyváží zakázkově vyráběné roboty, průmyslové automaty a další technologie na 17 světových trhů.

Číňané zkouší nekale ovládnout českého výrobce lithiových baterií HE3DA

Fondy Genesis Capital sbírají kapitál od institucionálních investorů jako je Evropský investiční fond, Česká spořitelna, Kooperativa či Česká podnikatelská pojišťovna. Fondy se zaměřují na investice do menších a středních podniků.

Od roku 1999 uskutečnila Genesis Capital pětačtyřicet investic za zhruba 170 milionů eur. Aktuálně má kapitál například ve výrobci vzduchových filtrů KS Klima-Service nebo v obřím prodejci elektroniky HP Tronic/Datart.

O robotizaci se více dočtete v magazínu E15 Premium s názvem Chytré stroje. Objednávejte zde >>>
E15 Premium Chytré stroje

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!