Českým automobilkám se loni dařilo. Tržby vzrostly na 840 miliard

Škoda Auto, výroba modelu Rapid

Škoda Auto, výroba modelu Rapid Zdroj: CTK

Další úspěšný rok vykázaly tuzemské automobilky a jejich dodavatelé. Po rekordním roce 2011 patří roku 2012 druhé místo v historických statistikách

Tržby tuzemských automobilek a výrobců automobilových dílů loni vzrostly zhruba o pět procent na 840 miliard korun. Přes čtyři pětiny produkce šly na export. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Automobilový průmysl se podílel na tržbách celého průmyslu 23 procenty, což je o procentní bod více, než v roce 2011.

Samotní členové sdružení loni vykázali rekordní tržby 721 miliard korun, což představuje meziroční růst o více než šest procent. „Automobilový průmysl zůstal v roce 2012 motorem českého hospodářství. Avšak v druhé polovině roku, kdy se začaly objevovat signály ekonomické stagnace, bylo nutno přizpůsobit výkon reálné situaci. V celoročních výsledcích se to ale projevilo nepatrným poklesem produkce vozidel,“ uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Výroba osobních aut v Česku loni klesla o 1,7 procenta na 1,174 milionu vozů. Po rekordním roce 2011 to byl druhý nejlepší výsledek od vzniku Česka i Československa a první pokles od roku 2003. Firmy v oboru zaměstnávaly 155 tisíc lidí. Průměrná měsíční mzda ve členských firmách sdružení se zvýšila o 3,9 procenta na 30 385 korun. O pětinu tak přesáhla celostátní průměr.