ČEZ chce delší životnost Dukovan, žádá o novou licenci pro první blok | E15.cz

ČEZ chce delší životnost Dukovan, žádá o novou licenci pro první blok

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CEZ

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetický gigant ČEZ požádal o povolení dalšího provozu pro první blok jaderné elektrárny Dukovany. Stávající desetiletá licence u něj skončí v závěru letošního roku. Ke Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) byla žádost podána 24. září.

První blok je od 28. srpna podle plánu odstaven a probíhají v něm mimo jiné i kontroly zařízení. Výsledky prověrky tlakové nádoby reaktoru, která je limitující pro další provoz bloku, jsou podle firmy dobré.

„Podle aktuálně dostupných výsledků je zbytková životnost tlakové nádoby zajištěna minimálně po další desetileté období,“ uvedl mluvčí jaderné elektrárny Jiří Bezděk. Doplnil, že reaktory zbývajících tří dukovanských bloků vykazují ještě lepší výsledky.

„První blok byl do provozu uveden jako první, jeho tlaková nádoba byla zatížena provozními vlivy více než u zbývajících reaktorů,“ vysvětlil. Blok číslo jedna byl uveden do provozu v květnu 1985. Poslední čtvrtý blok Dukovan začal fungovat v červenci 1987.

Mimořádné odstávky

Dukovany mají instalovaný výkon kolem 2000 megawattů. Při plném provozu pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v Česku. V elektrárně ale nyní stojí také bloky číslo dvě a tři, a to kvůli mimořádným kontrolám svárů. Tyto odstávky začaly 18. a 19. září, trvat by měly přibližně měsíc.

Odstávka prvního bloku bude dlouhá dva měsíce. Kromě kontrol zařízení v tomto bloku pracovníci také dokončují investiční akce a vymění pětinu jaderného paliva. Kontrola tlakové nádoby se provádí jednou za osm let.

Z reaktoru kvůli tomu muselo být nejdříve vyvezeno do sousedního bazénu s vodou všech 349 palivových souborů, a také další zařízení. Prověrka 12 metrů vysoké a 215 tun vážící ocelové nádoby pak probíhala týden v nepřetržitém provozu, stěny byly zkoumány i ultrazvukem.

„V příštím týdnu budeme vyndávat takzvané svědečné vzorky, které jsou umístěny po stranách reaktoru a kontrolují se každý rok,“ doplnil Bezděk. Tyto vzorky jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako tlaková nádoba, v laboratořích se pak zjišťuje stupeň jeho degradace.

Podstatně delší životnost

Jaderná elektrárna Dukovany měla být podle původního projektu v provozu 30 let, ČEZ chce modernizacemi zařízení její životnost podstatně prodloužit. „V posledních deseti letech tvořily celkové investiční náklady desítky miliard korun,“ uvedl mluvčí.

Rozhodnutí SÚJB o povolení dalšího provozu pro první blok očekává ČEZ v závěru roku. Podání žádosti podle Bezděka přecházelo předání požadované dokumentace. Úřad ji teď bude posuzovat a může také žádat o její doplnění.

ČEZ se soudí s firmami, které modernizují jeho elektrárny. Jde o miliardy

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah