ČEZ chce dostat solární panely na střechy, vstoupil do fotovoltaické asociace | E15.cz

ČEZ chce dostat solární panely na střechy, vstoupil do fotovoltaické asociace

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost ČEZ se prostřednictvím své dceřiné firmy ČEZ ESCO stala členem České fotovoltaické asociace, která sdružuje provozovatele střešních solárních elektráren, projektanty nebo instalační firmy. Chce se tak podílet na rozvoji oboru menších střešních instalací.

„ČEZ ESCO vzniklo s cílem poskytovat zákazníkům kompletní energetické služby, a to znamená také návrhy a realizace fotovoltaických elektráren. Díky členství v ČFA budeme moci lépe komunikovat s ostatními hráči na trhu a podílet se tak na jeho rozvoji v Česku,“ uvedl předseda představenstva ČEZ ESCO Michal Rzyman.

Podle asociace se v minulosti u instalovaných fotovoltaik často objevovaly projektantské, produktové nebo montážní nedostatky, které by například mohly zabránit čerpání podpory ze Zelené úsporám. „Společnost ČEZ ESCO se svými zkušenostmi a komplexním přístupem pomůže zejména klientům, kteří se nechtějí o nic starat. Společnost jim zajistí vše od plánování až po realizaci střešní FVE na míru,“ podotkl výkonný ředitel ČFA Petr Maule.

Pomohl mírnější zákon

Dynamickému rozvoji malých střešních instalací pomohla částečná liberalizace legislativy, kdy systémy do výkonu 10kWp nemusí vlastnit licenci. Dalším krokem je program Zelená úsporám, který pro rok 2016 plánuje podpořit drobnou fotovoltaiku podobně jako třeba zateplování, tepelná čerpadla nebo kondenzační kotle.

Aby ale zájemci na podporu dosáhli, musí být jejich elektrárna optimálně naplánovaná a její výkon musí být přizpůsobený skutečné energetické náročnosti budovy, na které vznikne.

Boom skončil

Podle dat Energetického regulačního úřadu byly ke konci loňského roku v Česku instalovány fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 2067,4 MW, což bylo proti konci roku 2013 o 65 MW méně. Malé fotovoltaiky do deseti kW zaujímaly asi 4,5 procenta z celkového instalovaného výkonu solárních elektráren. Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren zvýšil ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Tehdejší rozvoj fotovoltaiky vyvolává stále nejrůznější kontroverze.

Například Nejvyšší kontrolní úřad v lednu upozornil, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.