ČEZ krouží okolo německých elektráren a dolů, které prodává Vattenfall | E15.cz

ČEZ krouží okolo německých elektráren a dolů, které prodává Vattenfall

ředitel ČEZ Daniel Beneš
ředitel ČEZ Daniel Beneš
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK, vag

Energetická společnost ČEZ uvažuje o akvizici německých elektráren a dolů, které nabízí k prodeji švédská skupina Vattenfall Group. Podle šéfa podniku Daniela Beneše si ČEZ musí udržet svou velikost. Při klesajících cenách elektřiny se mu totiž snižují tržby. Švédové se navíc spolu s hnědouhelnými elektrárnami a doly chtějí zbavit také vodních zdrojů v Durynsku.

„Součástí naší strategie je zjevně růst prostřednictvím akvizic,“ prohlásil Beneš pro list The Wall Street Journal. Podle něj jsou německé elektrárny na uhlí modernizované a účinné. Aby ale měl případný obchod smysl, usiluje ČEZ o širší německé portfolio švédského podniku. „Dáváme najevo, že bychom přemýšleli také o vodních elektrárnách,“ uvedl Beneš.

Dalším důvodem ke koupi uhelných elektráren je podle něj i to, že ceny emisních povolenek, které zavedla Evropská unie ve snaze omezit emise oxidu uhličitého, v dohledné budoucnosti zřejmě zdražovat nebudou.

Švédská státem vlastněná skupina Vattenfall loni v říjnu oznámila, že by chtěla prodat svůj hnědouhelný a elektrárenský majetek v Německu, aby tak Švédsku pomohla snížit jeho uhlíkovou stopu.

Ve hře jsou i hydroelektrárny

Mluvčí švédské Vattenfall Mikael Petrovic Wagmark podle WSJ sdělil, že skupina se rozhodla potenciálně změnit rozsah probíhajícího procesu. Znamená to prý, že zájemci o jeho hnědouhelná aktiva budou mít možnost ucházet se spolu s nimi také o převzetí jeho operací týkající se přečerpávacích vodních elektráren v Durynsku. Samostatně ale prý tyto aktivity na prodej nebudou. Podle výkonného ředitele Vattenfallu Magnuse Halla je cílem prodat německá aktiva do konce roku.

Zájem o hnědouhelná aktiva Vattenfallu v Německu loni vyjádřila německá hnědouhelná firma Mibrag, kterou vlastní tuzemský Energetický a průmyslový holding (EPH).

ČEZ uvažuje i o akvizici Slovenských elektráren
Tuzemský ČEZ již působí v Rumunsku, Bulharsku a Polsku. Podnik chce koupit dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách, který prodává italská firma Enel. ČEZ již v tomto případě podal předběžnou nabídku. Podle Beneše ale stále zvažuje, zda učiní závaznou nabídku, a to kvůli enormním rizikům spojeným s dvěma nedokončenými bloky v slovenské Jaderné elektrárně Mochovce. Lhůta stanovená Enelem vyprší začátkem dubna.
Čistý zisk ČEZ, který je největší českou energetickou skupinou, podle posledních dostupných zpráv za tři čtvrtletí meziročně klesl o 38 procent na 19,6 miliardy korun. Tržby se meziročně snížily o devět procent na 147 miliard korun. Beneš listu WSJ řekl, že v zisku za loňský rok 2014 „překvapení“ nenastanou. Výsledky za tento rok pak prý budou velmi podobné loňským číslům.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.