ČEZ má šanci získat peníze zpět. Daň z emisních povolenek je v rozporu s EU | E15.cz

ČEZ má šanci získat peníze zpět. Daň z emisních povolenek je v rozporu s EU

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Darovací daň, kterou česká vláda uvalila na emisní povolenky, není v souladu s právem Evropské unie. Rozhodl tak Soudní dvůr EU v Lucemburku. Názor evropského soudu si vyžádal český Nejvyšší správní soud v případě stížnosti společnosti Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto.

Dvaatřicetiprocentní zdanění emisních povolenek zavedla pro roky 2011 a 2012 vláda premiéra Petra Nečase, získané peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie. Zmírnil se tak růst cen elektřiny pro podniky a domácnosti. Podle směrnic Evropské unie ale měla být většina povolenek v tomto období firmám přidělována bezplatně.

O vrácení daně žádaly i firmy ČEZ nebo Alpiq

O vrácení daně požádalo letos několik velkých firem, mimo jiné energetická společnost ČEZ nebo teplárenský Alpiq. Na darovací dani z bezplatně přidělených povolenek stát přitom v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun, v roce 2012 pak 2,7 miliardy korun.

Firma Ško-Energo se se stížností proti dani z přidělených povolenek obrátila na soud, jak už dříve informoval web E15.cz. U pražského krajského soudu uspěla, stát nicméně podal kasační stížnost. Nejvyšší správní soud pak požádal o posouzení právě Soudní dvůr EU.

Daň je v rozporu s principem bezplatného přidělení

Generální advokátka Soudního dvora Juliane Kokottová ve svém posudku uvedla, že Evropská unie požadovala v době vydání povolenek, aby jich členské státy firmám bezplatně přidělily přinejmenším 90 procent. Uvalení daně je podle ní v rozporu s tímto principem bezplatného přidělení. Kokottová upozorňuje také na to, že případné změny v plánu emisních povolenek, tedy včetně uvalení daně, musejí jednotlivé členské státy předložit Evropské komisi ke schválení, což se v tomto případě nestalo.

Nález advokátky určený pro soud sice není závazný, soudci však často názor potvrdí.

Tuna CO2 za jednu povolenku
Emisní povolenky zavedla Evropská unie v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2). Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší, firmy musejí povolenky nakupovat na trhu. České podniky ale mají výjimku, když dostávají část povolenek bezplatně výměnou za investice do ekologičtějších provozů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah