ČEZ zastavil prodej svých výrobních aktiv v Polsku. Ceny pro ně nebyly dostatečně atraktivní

Elektrárna Prunéřov I

Elektrárna Prunéřov I Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Elektrárna Prunéřov I
Elektrárna Prunéřov I
Elektrárna Prunéřov I
Suroviny zdražuje rovněž zelená politika Bruselu.
ČEZ
6
Fotogalerie

Energetická společnost ČEZ zastavila prodej svých výrobních aktiv v Polsku. Nabídnuté ceny za pět polských firem, mimo jiné černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów, nebyly dostatečně ekonomicky atraktivní, řekl v úterý finanční ředitel ČEZ Martin Novák. V následujících měsících bude ČEZ analyzovat, co se s aktivy stane do budoucna.

"Ty ceny, které jsme dostali v posledním kole tendru, nám nepřijdou natolik atraktivní, abychom tu nejlepší z nich akceptovali," řekl Novák. Podle něj ale polské černouhelné elektrárny nejsou aktiva, která chce ČEZ dlouhodobě provozovat.

Obě elektrárny dodávají teplo do aglomerací měst v okolí. V úvahu nyní podle Nováka přicházejí všechny možnosti, mezi nimi je přestavba elektráren na mnohem čistší způsoby výroby energie a tepla. Možný je i prodej, ale ne v podobě, v jaké se elektrárny prodávaly nyní. Vyloučit nelze ani úplné odstavení lokalit.

Video placeholde
Proč rostou ceny energií? • Videohub

Částku, za kterou mohl ČEZ polská aktiva prodat, Novák neuvedl. Jde ale podle něj o výrazně nižší čísla než v případě prodeje bulharských aktiv, za která ČEZ inkasoval 335 milionů eur (asi 8,5 miliardy korun).

Zájem o polská aktiva energetické společnosti ČEZ projevilo před rokem 14 potenciálních investorů. Skawina je druhým největším dodavatelem tepla do Krakova a Skawiny, Chorzów je jedním z největších dodavatelů tepla do Katovic a dalších městských aglomerací ve Slezsku. V roce 2019 dohromady vyrobily 2433 gigawatthodin elektřiny a 5366 terajoulů tepla. Obě elektrárny mají technologie pro spoluspalování biomasy.

Kromě Skawiny a Chorzówa včetně projektu Chorzów II zvažoval ČEZ prodat i firmy CEZ Produkty Energetyczne Polska a CEZ Polska. První z nich poskytuje podporu při nakládání s vedlejšími energetickými produkty, druhá prodává komodity velkoodběratelům a podnikatelskému maloodběru.

Prodej byl v souladu s novou strategií ČEZ. Počítala s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO (moderní energetické služby). Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě.

Na polský energetický trh vstoupila Skupina ČEZ v roce 2006 koupí elektráren Skawina a Elcho (nyní Chorzów) od americké společnosti PSEG. Šlo o investici za 10,8 miliardy korun. V roce 2012 začal ČEZ v Polsku podnikat ve větrné energetice.