ČEZ zveřejnil detaily dosud utajovaných tendrů | E15.cz

ČEZ zveřejnil detaily dosud utajovaných tendrů

Temelín
Temelín
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická společnost ČEZ na svém webu zveřejnila vítěze některých zakázek zadaných od roku 2006 do loňského března, celkem za 5,54 miliardy korun. Učinila tak poté, co Hospodářské noviny (HN) napsaly, že státem ovládaná firma neoznámila jméno dodavatele u zakázek z posledních šesti let za celkem 7,24 miliardy korun a nad nezveřejňováním informací o výběrových řízeních ČEZ se pozastavil premiér Petr Nečas (ODS).

Hospodářské noviny napsaly, že miliardy korun ČEZ vyplatil v uzavřených soutěžích, do nichž nepouští všechny zájemce, a navíc ignoruje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého musí ČEZ jako veřejná instituce informace zveřejňovat. ČEZ se hájil tím, že zákon firmě povinnost sdělovat informace o zakázkách nenařizuje.

Ze zakázek s dosud neznámým vítězem zveřejnil ČEZ například dodavatele ostrahy některých svých objektů za víc než 632 milionů korun, cestovních služeb za 300 milionů, elektrického vedení mezi Mírovkou na Havlíčkobrodsku a Hlinskem na Chrudimsku za víc než 239 milionů korun nebo modernizace turbíny v Elektrárně Tisová za 227,5 milionu. Na webu jsou třeba i jména dodavatelů pojištění za víc než 600 milionů korun a poukázek na benefity pro zaměstnance za 192,4 milionu korun.

U 82 procent z 337 tendrů ČEZ rovnou oslovil dodavatele, a zadal tak zakázku bez ověřování, jestli by někdo jiný nedokázal práci provést lépe a levněji. A jen devět z tendrů bylo dokonale otevřených pro všechny. Protikorupční organizace Růžový panter pak v pátek uvedla, že ČEZ za poslední tři roky na sponzorských darech mimo svou Nadaci ČEZ rozdělil více než 300 milionů korun a odmítá zveřejnit, komu peníze putovaly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah