Čína překvapila, Qoros je nejbezpečnějším autem roku 2013 | e15.cz

Čína překvapila, Qoros je nejbezpečnějším autem roku 2013

Pohled na bezpečnostní struktury Qorosu 3
Pohled na bezpečnostní struktury Qorosu 3
• 
ZDROJ: Qoros Automotive

Autorevue.cz, Jiří Červenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Organizace Euro NCAP, která se zabývá posuzováním bezpečnosti aut nově uváděných na evropský trh, zveřejnila seznam nejbezpečnějších vozů testovaných v roce 2013. Tradiční výrobci mají o čem přemýšlet.

Za absolutně nejbezpečnější z celkem 33 aut, které loni poslala proti bariéře, označila Euro NCAP čínský Qoros 3 sedan. Vozy čínských automobilek přitom dosud v evropských či amerických nárazových testech propadaly. Qoros 3 je tak zároveň historicky první auto z Číny, které od respektované instituce dostalo plných pět hvězdiček.

S výjimkou celkového vítěze Euro NCAP absolutní pořadí nezveřejňuje. Euro NCAP během roku 2013 opět aktualizovala metodiku hodnocení. Nově zohledňuje snadnost montáže nejpoužívanějších typů dětských autosedaček a začala také s testováním systémů aktivní bezpečnosti.

Celkové hodnocení každého vozu vychází z výsledků ve čtyřech dílčích kategoriích: ochrana dospělých cestujících, ochrana dětských pasažérů, ochrana chodců, asistenční systémy.

Nejbezpečnější vozy podle Euro NCAP v roce 2013
Minivozy Renault Zoe
Malé rodinné vozy Qoros 3 sedan
Velké rodinné vozy Lexus IS300h
Kompaktní MPV Kia Carens/Ford Tourneo Connect
Kompaktní SUV Jeep Cherokee
Luxusní vozy Maserati Ghibli

Ve výsledném hodnocení se odrazí i detaily jako přítomnost upozornění na nezapnuté pásy nebo nastavitelného omezovače rychlosti. Jádrem jsou ale bariérové zkoušky: čelní náraz do deformovatelné překážky s přesazením 40 %, boční náraz deformovatelné překážky do dveří řidiče a boční náraz do sloupu.

Euro NCAP je konsorcium tvořené úřady několika evropských zemí, některými národními autokluby a také mezinárodním sdružením organizací hájících zájmy spotřebitelů.

Nárazové testy Qorosu 3

Článek vyšel na Autorevue.cz

Autor: Autorevue.cz, Jiří Červenka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery