Čína reformuje uhelný průmysl, vzniknou těžební megafirmy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Čína reformuje uhelný průmysl, vzniknou těžební megafirmy

Čína reformuje uhelný průmysl, vzniknou těžební megafirmy
Těžba
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Čína plánuje do konce roku 2020 prostřednictvím fúzí a akvizic vytvořit v uhelném průmyslu několik velkých těžebních megafirem. Cílem je posílit roztříštěný sektor a zbavit se zastaralých kapacit. Oznámila to Národní rozvojová a reformní komise (NDRC). Každá z velkých těžebních společností má mít roční kapacitu těžby na úrovni 100 milionů tun.

Loni v Číně působilo přes 4000 uhelných dolů o celkové roční kapacitě 3,41 miliardy tun, avšak pouze šest z nich je nyní schopno těžit více než 100 milionů tun. Do této kategorie patří významné podniky jako je Shenhua Group, China Coal Energy Group a Datong Coal Mine Group.

Peking usiluje o slučování podniků v uhelném sektoru s partnery z jiných odvětví. Chce tak reorganizovat zadlužený a neefektivní státní sektor, snížit v něm počet subjektů a vytvořit globálně konkurenceschopné podniky. Jde přitom nejen o uhelný průmysl, ale o celou energetiku, lodní dopravu i produkci kovů.

Nákup bez placení u pokladny. Ahold testuje novinku

V loňském roce například vznikla největší elektrárenská firma na světě. Vytvořena byla spojením státní energetické společnosti China Guodian Group s uhelným gigantem Shenhua Group, připomíná agentura Reuters.

V pětiletém plánu se Čína zavázala do roku 2020 odstavit zastaralé kapacity o objemu těžby zhruba 800 milionů tun a nahradit je moderním zařízením na těžbu asi 500 milionů tun. Produkce uhlí má do roku 2020 činit přibližně 3,9 miliardy tun ročně.

České počítače zaplavil program, který těží kryptoměny bez vědomí uživatelů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!