Čína se chce podílet na modernizaci českých jaderných reaktorů | E15.cz

Čína se chce podílet na modernizaci českých jaderných reaktorů

Čína se chce podílet na modernizaci českých jaderných reaktorů
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČEZ

ČTK

Český premiér Bohuslav Sobotka se na závěr své návštěvy Číny sešel v Pekingu s předsedou čínské vlády Li Kche-čchiangem. Za přítomnosti obou činitelů bylo podepsáno 12 různých memorand a dohod, týkajících se například spolupráce v oblasti sportu či zdravotnictví. Čínská strana uvedla, že by se ráda podílela na úpravách českých jaderných reaktorů.

Sobotka na úvod setkání, kterému předcházely vojenské pocty a česká a čínská hymna, prohlásil, že rád vzpomíná na předchozí schůzku s Li Kche-čchiangem.

Zdůraznil, že se spolupráce mezi oběma zeměmi i nadále rozvíjí, a to zejména v oblasti zdravotnictví, velmi aktivní je i spolupráce mezi jednotlivými regiony. Následně jednání ve Velké síni lidu, sídle čínského parlamentu, probíhalo za zavřenými dveřmi.

Spolupráce mezi oběma zeměmi roste, řekl novinářům po schůzce předsedů vlád ředitel odboru pro evropské záležitosti čínského ministerstva zahraničí Liou Chaj-sing. Češi by podle něj rádi s Čínou dále spolupracovali v oblasti leteckého průmyslu či zdravotnictví, což Peking vítá. Naopak Čína by měla zájem spolupracovat na poli jaderné energetiky, dodal.

Liou konstatoval, že Čína je připravena investovat více do infrastruktury v České republice. V ČR jsou dva jaderné reaktory, které potřebují opravu či vylepšení, a čínské firmy by se na tom rády podílely.

Jednou z podepsaných dohod byla dnes také dohoda o sportovních výměnách, připomněl Liou. Týkala se oblasti fotbalu a poté zimních sportů, konkrétně hokeje, lyžařských a bruslařských aktivit.

Česká republika je v této oblasti velmi dobrá, je tady velký potenciál pro spolupráci, zdůraznil čínský představitel. Připomněl přitom, že český prezident Miloš Zeman při své nedávné návštěvě do Číny přivezl fotbalovou hvězdu Pavla Nedvěda, který je velmi populární jak v ČR, tak i v Číně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!