Číňané mají zájem o pětinu ruského těžaře ropy Rosněfť | E15.cz

Číňané mají zájem o pětinu ruského těžaře ropy Rosněfť

Číňané mají zájem o pětinu ruského těžaře ropy Rosněfť
Čerpací stanice Rosněfti
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: A.Savina via Wikipedia

ČTK

Čínská státní ropná společnost CNPC má zájem o plánovanou privatizaci největšího ruského těžaře ropy Rosněfť. Uvedli to dnes podle ruských médií ruský ministr energetiky Alexander Novak a předseda CNPC Wang I-lin.

Součástí privatizačního plánu ruské vlády pro letošní rok je snížení státního podílu v Rosněfti na 50 procent ze současných 69,5 procenta. Předpokládá se, že prodej téměř pětinového podílu v Rosněfti přinese do ruského rozpočtu kolem 650 miliard rublů (zhruba 240 miliard korun), napsala agentura Reuters. CNPC již v ruském podniku vlastní malý podíl. „Z naší strany existuje zájem. Prostudujeme možnost zvýšení svého podílu v Rosněfti,“ řekl Wang ruské televizi Rossija 24.

Ekonomický poradce Kremlu Andrej Bělousov nedávno uvedl, že Rusko by nemělo prodávat podíl v Rosněfti na volném trhu, ale mělo by se zaměřit na dva strategické investory. K akcionářům Rosněfti patří také britská ropná společnost BP, která vlastní téměř pětinu akcií ruského podniku.

Rusko potřebuje dodatečné rozpočtové příjmy, protože jeho veřejné finance se kvůli nízkým cenám ropy dostaly pod značný tlak. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu. Ruská ekonomika se loni kvůli poklesu cen ropy a hospodářským sankcím propadla o 3,7 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku srážela globální finanční krize.

Vývoj ceny ropy Brent

Graphical visualization of market data.

Zdroj: ieconomics.com

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!