Čistkám se nevyhne ani dozorčí rada ČEZ. Možná dojde i na Romana | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Čistkám se nevyhne ani dozorčí rada ČEZ. Možná dojde i na Romana

Čistkám se nevyhne ani dozorčí rada ČEZ. Možná dojde i na Romana
Martin Roman, ČEZ
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK, vag

Premiér Jiří Rusnok uvažuje o změnách v dozorčí radě polostátní společnosti ČEZ. V rozhovoru pro internetový deník Insider řekl, že složení rady neodráží zástupce státu a odborníky. Nevyloučil ani možné odvolání předsedy rady Martina Romana.

„Nevím, jestli razantní, ale změny budou. Dozorčí rada dnes už neodráží zástupce státu nebo odborníky. Nevím, co je soukromý lékař ze severní Moravy za TOP 09 za odborníka na energetiku,“ řekl Rusnok v narážce na Martina Bajgara, který je členem dozorčí rady od června 2012.

Premiér také nevyloučil ani odvolání někdejšího generálního ředitele ČEZ a nynějšího předsedy dozorčí rady Romana.

„Martin Roman nesporně odborník je. To je jiná věc. Otázkou je jeho vztah k českému státu, do jaké míry může reprezentovat zájmy hlavního akcionáře. To je pro mě otázka a s tím se budu chtít důkladně seznámit a až přijde čas, určitě se tam nějaké změny odehrát mohou. Ale není to tak akutní jako jinde,“ vysvětlil šéf úřednického kabinetu.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma
V loňském roce hospodařila s čistým ziskem 40,2 miliardy korun, letos očekává zisk 37,5 miliardy Kč. Stát drží ve společnosti zhruba 70 procent akcií, letos na dividendách od ČEZ získal přibližně 15 miliard korun.

Premiér zároveň prohlásil, že se musí podívat na hospodaření ČEZ. Nevyloučil, že v případě nutnosti by změny ve vedení společnosti jeho kabinet provedl i bez důvěry Poslanecké sněmovny.

Rusnokova vláda, která by měla s žádostí o důvěru předstoupit před poslance příští středu, už vyměnila vedení Českých drah. Ministr dopravy Zdeněk Žák vyměnil převážnou část dozorčí rady státního dopravce, nová rada pak odvolala celé představenstvo včetně generálního ředitele Petra Žaludy.

Petr Žaluda v čele Českých drah skončil, nahradí ho Dalibor Zelený

Do personálního dobrodružství se pustil i ministr kultury Jiří Balvín. Ve čtvrtek vyhodil ředitele Národního divadla Jana Buriana, který se v ten den ujmul funkce, aby ho po prudké nesouhlasné reakci kulturní obce na příkaz premiéra Rusnoka v pátek vrátil zpět do čela první české scény.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!