Dětmarovice dostaly zelenou pro prodej | E15.cz

Dětmarovice dostaly zelenou pro prodej

Elektrárna Dětmarovice
Elektrárna Dětmarovice
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Elektrárna Dětmarovice, s výkonem 800 megawattů nejvýkonnější elektrárna spalující černé uhlí v Česku, je připravena k prodeji. Akcionáři ČEZ na mimořádné valné hromadě udělili souhlas k vyčlenění Dětmarovic do samostatné společnosti. A právě tento krok je nutný pro případný prodej elektrárny. Neznamená však, že se prodej uskuteční.

Na základě rozhodnutí se z Dětmarovic stane samostatná akciová společnost stoprocentně vlastněná ČEZ. O jejím případném prodeji se bude rozhodovat v samostatném řízení. O černouhelnou elektrárnu se ucházejí společnost BXR, havířovská firma Gascontrol a Energetický a průmyslový holding (EPH).

Podobně jako Dětmarovice už ČEZ dříve v tomto roce vyčlenil do samostatných společností elektrárny Počerady a Chvaletice, které také nabízí k prodeji. O tyto elektrárny se rovněž uchází EPH, zájem má i společnost Czech Coal.

ČEZ nabízí své elektrárny k prodeji v rámci dohody o narovnání s Evropskou komisí, jejímž cílem je posílení konkurence na trhu. Podle ní by měl ČEZ prodat nejméně jednu elektrárnu o výkonu 800 megawattů. Vedení společnosti už dříve avizovalo, že nevylučuje ani prodej dvou zařízení, pokud bude nabídka zajímavá.

Dohodu o narovnání měla původně Evropská komise schválit už letos, nakonec však bylo rozhodnutí odloženo na počátek příštího roku. Definitivní rozhodnutí o prodeji elektráren tak lze podle mluvčí ČEZ Barbory Půlpánové očekávat patrně až v polovině ledna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah