Drábová: Elektrárna Dukovany není připravena na delší provoz | E15.cz

Drábová: Elektrárna Dukovany není připravena na delší provoz

Jaderná alektrárna Dukovany
Jaderná alektrárna Dukovany
• 
ZDROJ: Tomas Blazek, Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jaderná elektrárna v Dukovanech zatím není připravena na dlouhodobé prodloužení provozu, tvrdí předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Ředitel výrobní divize ČEZ Ladislav Štěpánek však uvedl, že firma dělá vše pro to, aby Dukovany fungovaly i nadále.

O novou licenci by měl ČEZ požádat už příští rok. „Vážně hrozí, že provoz nebude prodloužen na deset let, ale třeba jen o rok nebo o dva. Možná se ale pletu, možná se provozovateli podaří splnit vše potřebné včas,“ cituje list Drábovou.

Podle Štěpánka má firma zájem provozovat Dukovany do roku 2035. „Zatím to ale nevypadá, že by bylo ekonomicky výhodné jít až za tento rok,“ dodal Štěpánek.

Plánovaných 20 let života

Čtyři bloky elektrárny by se podle Štěpánka měly dočkat dalších 20 let života. Výstavbu pátého bloku nevyloučil, ale naznačil, že pro svoji nákladnost není příliš reálná.

Podle předsedy sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslava Jonáše by konec dukovanské elektrárny znamenal pro region velký sociální kolaps. Konkrétní dopady podle něj nabídne v příštím roce studie, na které sdružení spolupracuje s Karlovou univerzitou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah