Easyjet zůstane věrný Airbusu, koupí 135 letadel | E15.cz

Easyjet zůstane věrný Airbusu, koupí 135 letadel

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Luca Mascaro

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Boeingu se ani tentokrát nepodařilo prolomit nadvládu Airbus ve flotile britských aerolinek Easyjet. Nízkonákladový dopravce si od rivala americké firmy objednal 135 letadel v hodnotě přes 11 miliard dolarů.

Easyjet koupí 35 letadel A320 současné generace a stovku strojů A320neo. Letecká společnost si zároveň zajistila opci na dalších sto strojů. Ceníková cena kontraktu dosahuje 11,5 miliardy dolaru, zástupci Easyjetu ale na aerosalonu v Paříži připustili, že se jim podařilo dojednat „velmi významnou“ slevu.

Airbus a Boeing se o zakázku pro druhého největšího nízkonákladového dopravce Evropy přetahovaly několik měsíců. Airbus je výhradním dodavatelem Easyjetu od roku 2002, do té doby jím byl naopak Boeing. Ten má naopak své jisté u největšího konkurenta Easyjetu, irského Ryanairu, který si v březnu objednal 175 letadel.

„Jeto skvělý výsledek pro Easyjet, naše akcionáře i naše cestující. Zajišťuje, že budeme schopni pokračovat v úspěšné strategii ziskového růstu a výnosů pro akcionáře,“ prohlásila šéfka Easyjetu Carolyn McCall.

Letadla současné generace Easyjet převezme mezi léty 2015 a 2017, A320neo mu Airbus dodá v letech 2017 až 2022. Easyjet dosud provozoval převážně menší Airbusy A319, sedačková kapacita by díky objednávce měla růst o pět procent za rok.

Přestože 85 z nově nakoupených letadel náhradí starší stroje, přinejmenším jeden akcionář s rozšířením flotily nesouhlasí. Zakladatel aerolinek a jejich největší akcionář Stelios Haji-Ioannou by si přál, aby se vedení zaměřilo na zisk raději než na růst. Akcionáři musí nákup letadel schválit na valné hromadě 11. července.

Za první polovinu finančního roku, která u Easyjetu končí v březnu, letecká společnost prodělala 61 milionů liber. To je meziročně o 45 procent méně. Tržby stouply o 9,3 procenta na 1,6 miliardy liber.

Bláznivý Ir Michael O’Leary dobyl Evropu. Teď se chystá na Ameriku

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.