Elektro na vzestupu. Výrobci hlásí rekordní zisky | E15.cz

Elektro na vzestupu. Výrobci hlásí rekordní zisky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Elektrotechnické firmy se zvedly ze dna, za loňský rok hlásí nárůst tržeb o více než 25 procent na 394 miliard korun a jejich hospodářský výsledek se ze ztráty v roce 2009 posunul v roce 2011 do zisku ve výši 2,4 miliardy korun. Klesá také počet ztrátových firem, vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode.

Zisk firem, které zveřejnily v době studie své uzávěrky, se blíží za rok 2012 k 10 miliardám korun. Stejně jako celkové tržby společnostem rostly i provozní náklady, v období od roku 2009 do roku 2012 to bylo o 22 procent.

„S ohledem na současné mírné oživování ekonomik s pozitivním výhledem do budoucna lze očekávat, že růst bude v tomto sektoru nadále pokračovat,“ uvedl analytik Bisnode Michal Řičař. Dopady globální hospodářské krize byly podle něj pro elektrotechnický průmysl značné. Pokles poptávky na zahraničních trzích byl natolik markantní, že v roce 2009 tržby poklesly o téměř 15 procent, v následujících letech ale nastalo mírné oživení s nejsilnějším růstem právě v roce 2012.

Více se daří firmám, které se zabývají výrobou elektrických zařízení. Hůře jsou na tom výrobci počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. „Na odvětví aktuálně nepříznivě působí celosvětový pokles prodejů PC, nebo situace v oblasti výroby fotovoltaických panelů, jež v minulosti těžila ze státní podpory obnovitelných zdrojů energie,“ dodal analytik Bisnode.

Přestože v roce 2011 tvořily tržby výrobců počítačů podle údajů Českého statistického úřadu 54,1procentní podíl na celkových tržbách elektrotechnického odvětví, tak podíl na účetní přidané hodnotě sektoru dosáhl pouze 16,6 procenta.

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.