ERÚ: Podpora obnovitelných zdrojů neplatí, musí mít notifikaci | E15.cz

ERÚ: Podpora obnovitelných zdrojů neplatí, musí mít notifikaci

solární panely
solární panely
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nařízení vlády o podpoře pro obnovitelné zdroje energie na letošní rok je podle mluvčího Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiřího Chvojky neplatné. Evropská komise podle něj v dopise informovala, že vyplacení veškeré podpory musí předcházet její notifikace. Bez té lze podporu vyplatit jen v případě, že je podpora považována za existující, to podle komise však u žádného případu neplatí. Podpora má dosáhnout výše až 42 miliard korun.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková se od loňského podzimu přela s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) i částí odborné veřejnosti kvůli rozhodnutí ERÚ, že většině obnovitelných zdrojů v České republice podpora vyplacena nebude. Požadovala notifikaci, tedy souhlas Evropské komise, že je podpora vydávána oprávněně. Většina producentů v České republice ji dlouhodobě nemá.

Notifikaci by podle dřívějšího Mládkova vyjádření měla být udělena zřejmě mezi únorem a dubnem. Nakonec vláda před Vánocemi schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů a ERÚ koncem roku za nepřítomnosti Vitáskové podporu vypsal. Podle Chvojky je však v důsledku informací od Evropské komise nařízení neplatné a navazující cenové rozhodnutí „prázdné“, protože žádný zdroj nepatří pod režim existující podpory.

Vitásková v Senátu

Vitásková dnes navštívila Sněmovnu a tam situaci vysvětlovala v poslaneckých klubech. „Evropská komise podporu zčásti ani vcelku nepovažuje ze existující, tedy projednává ji jako novou podporu. V takovém případě musí být nejdříve notifikace z Bruselu, než se začnou vydávat peníze,“ řekl Chvojka ve Sněmovně novinářům.

V důsledku toho je podle názoru úřadu nařízení vlády z 21. prosince neplatné. „Mluví se v něm pouze o tom, že podle názoru ministerstva průmyslu a obchodu se jedná o existující podporu. Cenové rozhodnutí je proto v podstatě prázdné,“ řekl.

Chvojka ale již předtím o pracovní verzi nařízení prohlásil, že je podle úřadu protiústavní a ERÚ se po případném přijetí dokumentu vládou obrátí na Evropskou komisi. Navazující cenové rozhodnutí na výplatu podpory podepsal Energetický regulační úřad 29. prosince.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah