ERÚ: Pro schválení podpory obnovitelných zdrojů Komisí chybí materiály | E15.cz

ERÚ: Pro schválení podpory obnovitelných zdrojů Komisí chybí materiály

ERÚ: Pro schválení podpory obnovitelných zdrojů Komisí chybí materiály
Solární elektrárna
• 
ZDROJ: Hniličková Karolína/Mladá fronta E15

ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) předá Evropské komisi pouze část požadovaných materiálů. Důvodem je fakt, že od výrobců energie z obnovitelných zdrojů nemá k dispozici účetní doklady, které obsahují data o jejich nákladech na výrobu elektřiny v letech 2005 až 2011. Materiály jsou přitom potřeba pro schválení podpory výrobcům energie na příští rok.

„My jsme nikdy takové údaje neměli, protože zákon nám k tomu nedává možnost. Byla by to i šikana těchto regulovaných subjektů, kdybychom po nich vyžadovali kompletní účetnictví,“ uvedl mluvčí regulačního úřadu Jiří Chvojka. Pokud ministerstvo průmyslu a obchodu takováto data Evropské komisi slíbilo, bude je muset zajistit samo, dodal.

Státní podpora pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů představuje na příští rok částku 42 miliard korun. ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v České republice nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon.

Vláda má plán B pro obnovitelné zdroje, Dienstbier z něho ale couvá

Předsedkyně úřadu Alena Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku. Podle ministerstva by přitom měly být dotace výrobcům vypláceny, pokud EK nerozhodne vyplácení zastavit.

Vláda se již jednou situací kolem výplaty podpory OZE na příští rok zabývala, 2. prosince schválila vládní usnesení, které mělo výplatu umožnit. ERÚ to ale tehdy odmítl učinit s tím, že materiál situaci vůbec neřeší. Mládek tehdy v reakci řekl, že řešení pro vyplacení podpory obnovitelným zdrojům na příští rok se v každém případě najde.

Alena Vitásková: Nevidím pro své sesazení jediný důvod

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!