Vláda má plán B pro obnovitelné zdroje, Dienstbier z něho ale couvá | E15.cz

Vláda má plán B pro obnovitelné zdroje, Dienstbier z něho ale couvá

Vláda má plán B pro obnovitelné zdroje, Dienstbier z něho ale couvá
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

Jan Stuchlík

Poté, co vláda neuspěla s usnesením, že Energetický regulační úřad může vypsat podporu na příští rok, chce teď vydat nařízení. V něm uvede, že podporu nevyplatí, když jí to zakáže Brusel.

Podpora pro obnovitelné a další podporované zdroje energie se nebude vyplácet, pokud to Česku nařídí Evropská komise. Touto formulací se vláda pokusí uspokojit předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, která odmítá vydat cenové rozhodnutí, v němž stanoví pro příští rok podpory pro zdroje zprovozněné před rokem 2013.

Vláda by měla vydat nařízení v pondělí a do středy je bude možné připomínkovat. Klíčovou roli zřejmě sehraje Legislativní rada vlády. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které návrh nařízení připravilo, jeho znění minulý týden projednalo s předsedou legislativní rady Jiřím Dienstbierem. Ten podle účastníků jednání s textem souhlasil.

Nyní však podle zdrojů, které jsou s přípravou nařízení obeznámeny, couvá. „Návrh nejprve musí posoudit Odbor vládní legislativy a Odbor kompatibility, pak k němu teprve zaujmu stanovisko,“ říká Dienstbier.

Vitásková odmítla podporu vypsat, protože ji dosud neschválila Evropská komise. Odvolává se na posudky z Úřadu vlády, antimonopolního úřadu či přímo Evropské komise. Po vládě žádá takovou změnu pravidel, aby mohla podporu vypsat. „Necháváme si zpracovávat externí i interní právní a odborné posudky. Připomínky zašleme v rámci připomínkového řízení,“ uvedl k návrhu mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Hra o 40 miliard

Vitásková už odmítla předchozí usnesení vlády, podle něhož ERÚ na souhlas Bruselu s vypsáním podpory nemusí čekat. Podobně se v dopise místopředsedovi úřadu Martinu Laštůvkovi vyjádřil v polovině listopadu také antimonopolní úřad. Ve hře je čtyřicet miliard korun ročně, na které mají provozovatelé podporovaných zdrojů podle zákona nárok.

Pokud ERÚ podporu nevypíše, bude ohrožena existence desítek tisíc výroben elektřiny a tepla. První na ráně budou bioplynové stanice a výrobny energie z biomasy. „Většina dostává podporu v měsíčním režimu. Kritické datum je druhá polovina února, kdy by provozovatelé měli dostat podporu za leden,“ vysvětluje Jan Habart, místopředseda Komory obovitelných zdrojů energie.

Nejistota panuje také, co se týče řízení ERÚ po Novém roce. Od tohoto okamžiku se Vitásková a místopředsedové úřadu budou nově řídit zákonem o státní službě. Podle některých právních názorů by pak Vitásková musela odstoupit. Novelu, jež by tomu zabránila, budou zítra schvalovat poslanci ve třetím čtení. Senát se jí však bude zabývat až na začátku roku.

Alena Vitásková: Nevidím pro své sesazení jediný důvod

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!