Evropské komise provedla razie u německých plynařů, podezírá je ze zneužití dominance na trhu

Plynová elektrárna v berlínském obvodu Adlershof

Plynová elektrárna v berlínském obvodu Adlershof Zdroj: ČTK / AP / Michael Sohn

Evropská komise kvůli podezření ze zneužívání dominantní pozice na trhu provedla kontroly v několika společnostech v Německu, které se věnují dodávkám, transportu a skladování zemního plynu. Konkrétní firmy komise neuvedla, podle německých médií se ale razie týkaly mimo jiné společností E.ON Ruhrgas, RWE a Gazprom. 

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že v hledáčku byly německé kanceláře ruského Gazpromu. RWE popřela, že by se jí kontroly týkaly.

Komise uvedla, že inspekce se uskutečnila v úterý a že unijní zástupce doprovázeli představitelé německých úřadů. „Neohlášené kontroly jsou předběžným vyšetřovacím krokem podezřelých praktik, které jsou v rozporu s volnou soutěží. To, že kontroly komise provádí, neznamená, že společnosti se protitržního jednání dopustily,“ uvedla Evropská komise.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung poznamenal, že načasování prohlídek se nezdá být náhodné. Německo a další evropské země se kvůli ruské invazi na Ukrajinu potýkají se zdražováním energetických surovin a s nejistotou dodávek z Ruska. Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck ve středu oznámil, že kvůli možným problémům s dodávkami ruského plynu vyhlásil stupeň včasného varování, což je první ze tří varovných stupňů.

List Der Tagesspiegel původně napsal, že mluvčí společností E.ON a RWE zásahy kontrolorů potvrdili a že inspektoři provedli prohlídky kanceláří RWE také v Česku. RWE to ale později popřela.