Excalibur Army získal vojenské opravny za 152 milionů | E15.cz

Excalibur Army získal vojenské opravny za 152 milionů

Vojenské výcvikové prostory Jince na Příbramsku
Vojenské výcvikové prostory Jince na Příbramsku
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nabídku na odkoupení šternberského závodu VOP CZ původně podaly firmy Excalibur Army a STV Group. Vítězná společnost Excalibur Army, která nabídla ministerstvu vyšší kupní cenu, má nyní pronajatou vojenskou část areálu opraven ve Šternberku.

Společnost Excalibur Army získala šternberský závod vojenských opraven VOP CZ, za který státu zaplatila 152 milionů korun. Uvedl to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Všech 120 pracovníků šternberského podniku VOP CZ dostalo v lednu kvůli jeho plánovaném prodeji výpověď, část z nich zaměstná nový majitel. Firma Excalibur Army vyhrála výběrové řízení na prodej šternberských opraven, jejichž část už dříve měla pronajatou.

„Dnes byla podepsána kupní smlouva a protokol o předání majetku v lokalitě Šternberk, která dosud byla součástí státního podniku VOP CZ, společnosti Excalibur Army, “ uvedl Pejšek. Právníci už připravují zápis změny vlastnictví do katastru nemovitostí a bylo zahájeno předání šternberského podniku firmě Excalibur Army.

„Naším cílem v pozici vlastníka je rozvoj výroby v podniku. To znamená, že máme zájem nejen udržet, ale postupně rozšiřovat kolektiv zaměstnanců zejména o kvalifikované dělnické profese. V dohledné době pravděpodobně vytvoříme několik desítek dalších pracovních míst,“ řekl mluvčí Excalibur Army Lukáš Novotný.

Kolik ze 120 propuštěných zaměstnanců šternberského podniku nový vlastník zaměstná, záleží podle Novotného na vývoji zakázek. „Trh je v segmentu speciálu (vojenského materiálu) mimořádně konkurenční a získat zakázky není nic lehkého. Další rozšiřování podniku je investičně velmi náročné. S tím spojené rozšiřování pracovních míst je tedy plně závislé na schopnosti získat zakázky a na schopnosti podniku je ve špičkové kvalitě realizovat,“ upozornil Novotný.

Vedení šternberské radnice je s výsledkem výběrového řízení spokojeno. „Prodej lokality Šternberk vnímám jako pozitivní a jistý krok do budoucna, jak v oblasti zaměstnanosti, tak i v přínosu pro rozvoj celého regionu,“ komentoval dnes změnu vlastníka starosta Šternberka Stanislav Orság.

Excalibur Army zaměstnává zhruba 130 bývalých zaměstnanců někdejšího podniku VOP-026 Šternberk, který byl začleněn do skupiny VOP CZ. Dalších 120 lidí pracovalo pro VOP CZ a zbývajících sedm desítek bývalých zaměstnanců VOP Šternberk už dříve dostalo výpověď.

Excalibur Army
Společnost má osm provozoven ve východních Čechách. Věnuje se zejména obchodu s vojenským materiálem a technikou a jejími opravami. Jejím vlastníkem je Jaroslav Strnad, který je zároveň předsedou představenstva společnosti Composite Com, jež požádala o nařízení exekuce automobilky Tatra. Podle mediálního zástupce společnosti Andreje Čírtka jí Tatra dluží zhruba 650 milionů korun.
Šternberský závod se od roku 1951 specializuje na opravy a modernizaci obrněné techniky. Podnik je v zahraničí známý především díky obří zakázce pro švédskou armádu.V letech 1998 až 2001 pro ni VOP-026 Šternberk zmodernizoval 350 bojových vozidel pěchoty. Šternberské opravny se také podílely na projektu nových kolových transportérů Pandur pro českou armádu. Část výrobní kapacity firma využívala pro civilní výrobu.
Státní podnik VOP CZ na konci loňského roku ve Šternberku, Novém Jičíně, Slavičíně, Vyškově a Brně zaměstnával zhruba 1300 lidí. Jeho zakladatelem je ministerstvo obrany. Vyřazení šternberské části ze struktury VOP CZ je reakcí na pokračující pokles výdajů státu na obranu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.