Experti z Řeže pomohou Jordánsku se stavbou jaderné elektrárny | E15.cz

Experti z Řeže pomohou Jordánsku se stavbou jaderné elektrárny

Experti z Řeže pomohou Jordánsku se stavbou jaderné elektrárny
Jaderný reaktor
• 
ZDROJ: Petr Topič, Mladá fronta

ČTK

Česko pomůže Jordánsku s výstavbou jeho první jaderné elektrárny. Předpokládá to memorandum podepsané během současné návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Jordánsku.

Dokument podepsaly jordánská komise pro atomovou energii a společnost ÚJV Řež. Její zástupce Jozef Mišák uvedl, že se dokument zaměřuje na spolupráci při návrhu a následné výstavbě i provozu jaderných elektráren a výzkumných reaktorů.

Memorandum počítá i s licenčním posuzováním bezpečnosti a provozu jaderných zařízení a také s nakládáním s radioaktivním odpadem. Dohoda dále předpokládá výměnu vědeckých a technických informací, s čímž souvisí oblasti lidských zdrojů a výchova odborníků. Spolupráce bude v souladu se zásadami, jimiž se řídí jaderná politika ČR a Jordánska.

Dohodu podepsal Mišák, který je v ÚJV Řež manažerem pro strategický rozvoj, a místopředseda jordánské komise pro atomovou energii Kamál Aradž.

ÚJV Řež se o spolupráci s Jordánskem zajímá dlouhodobě. Jordánská delegace Českou republiku navštívila loni a seznámila se s možnostmi, které může Česká republika v oblasti jaderné energetiky nabídnout. V ÚJV Řež je nyní na stáži několik jordánských odborníků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!