Exxon Mobil vstoupí na mexický trh. Můžou tím ale naštvat Trumpa | E15.cz

Exxon Mobil vstoupí na mexický trh. Můžou tím ale naštvat Trumpa

ČTK

Americký ropný gigant Exxon Mobil investuje 300 milionů dolarů (7,1 miliardy korun) a vstoupí na mexický trh s pohonnými hmotami. Mezi USA a Mexikem přitom vládne napětí. Americká firma dnes uvedla, že se v zemi chystá otevřít v příštím roce čerpací stanici pod svou značkou a bude investovat do logistiky a marketingu.

Mexiko prošlo v roce 2013 reformou trhu s energiemi, která ukončila monopol státního podniku Pemex, jenž dříve ovládal vše od těžby ropy až po maloobchodní prodej. Podle Martina Proskeho z Exxon Mobilu představují nedávné mexické reformy pro firmu jedinečnou příležitost podílet se na uspokojování tamější stoupající poptávky po spolehlivých dodavatelích a kvalitních službách.

Odvolaný šéf FBI měl prý zastavit šetření Trumpova poradce. Bílý dům to odmítá

Otevření mexického trhu láká ale i britského konkurenta Exxonu společnost BP. Tato firma již investovala do těžebních projektů v Mexickém zálivu, může jít až o stovky milionů dolarů. Chystá se proniknout i do maloobchodního prodeje a vytvořit partnerství s domácím Pemexem, když se jí nepodařilo s ním fúzovat, napsala agentura Reuters.

Bývalý šéf Exxonu Rex Tillerson se stal americkým ministrem zahraničí. Vláda prezidenta USA Donalda Trumpa přitom chce znovu projednat Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), kterou Spojené státy podepsaly s Kanadou a právě s Mexikem. Mexiko a Kanada se tomu brání. Trump navíc hodlá na hranici mezi USA a Mexikem postavit zeď a chce, aby Mexiko její stavbu financovalo.

Video: Donald Trump si spletl Sýrii a Irák v živém vysílání

720p 480p 360p 240p
Donald Trump si spletl Sýrii a Irák v živém vysílání

Trump prý prozradil Lavrovovi přísně tajnou informaci o Islámském státu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!