Finsko jádru věří. Vláda podpořila výstavbu nové elektrárny | E15.cz

Finsko jádru věří. Vláda podpořila výstavbu nové elektrárny

Finsko jádru věří. Vláda podpořila výstavbu nové elektrárny
aktualizovaný projekt výstavby jaderné elektrárny rusko-finského konsorcia Fennovoima
• 
ZDROJ: Fennovoima

ČTK

Finská vláda s podmínkami podpořila aktualizovaný projekt výstavby jaderné elektrárny, kterou má na severu země vybudovat rusko-finské konsorcium Fennovoima. Svaz zelených reagoval na schválení projektu okamžitým odchodem z vlády, informovala agentura Reuters.

Povolení pro výstavbu elektrárny o výkonu 1200 megawattů musí ještě schválit parlament. Dá se však očekávat, že stavbu schválí, protože čtyři největší vládní strany mají v parlamentu těsnou většinu.

Fennovoima získala povolení k výstavbě elektrárny v roce 2010. Musela však požádat o obnovení povolení kvůli změnám velikosti plánovaného reaktoru a dodavatele. Elektrárna má zahájit provoz v roce 2024. Šéf Svazu zelených a ministr životního prostředí Ville Niinistö řekl novinářům, že jeho strana vládu opouští. Odchod Svazu zelených z pětičlenné vládní koalice nebude pro kabinet premiéra Alexandera Stubba znamenat okamžitý pád, vláda se ale v parlamentu bude opírat jen o těsnou většinu.

Ve spolupráci s Rosatomem

Elektrárnu Fennovoima vlastní ruský Rosatom a konsorcium finských společností nazvané Voimaosakeyhtiö. Rosatom vlastní 34 procent, zbytek by mělo vlastnit finské konsorcium. To má však zatím v projektu jen asi 52 procent. Podmínkou vlády pro udělení povolení je, aby se podíl finského zastoupení do příštího léta zvýšil na nejméně 60 procent.

Z projektu, jehož náklady se odhadují na čtyři až šest miliard eur (110,1 až 165,1 miliardy korun), se už stáhlo několik investorů. Ukrajinská krize navíc zkomplikovala hledání nových finančních prostředků.

Fennovoima bude již šestým jaderným reaktorem ve Finsku. V zemi jsou nyní v provozu čtyři jaderné reaktory, které se na celkové spotřebě elektřiny v zemi podílejí zhruba čtvrtinou. Další reaktor je ve výstavbě.

Westinghouse: Britská jaderná elektrárna Moorside může být šancí pro Čechy

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!