Ford přeruší v Rusku na dva měsíce výrobu, o auta není zájem | e15.cz

Ford přeruší v Rusku na dva měsíce výrobu, o auta není zájem

Ford EcoSport (Foto AutoRevue.cz)
Ford EcoSport (Foto AutoRevue.cz)
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Automobilka Ford Sollers, která je společným podnikem americké společnosti Ford a ruské Sollers, až na dva měsíce zastaví výrobu ve svých továrnách v Rusku. Důvodem je podle zástupců firmy příliš nízká poptávka v Rusku.

Závod ve Vsevoložsku, který montuje modely Mondeo a Focus, zastaví výrobu od 18. listopadu do 15. ledna. Podle šéfa odborů tam automobilka také plánuje program dobrovolného propouštění, kdy nabídne jako odstupné pět měsíčních platů. Závod má v současnosti 1500 zaměstnanců a vyrobí asi 160 tisíc aut ročně.

Výroba se zastaví i v závodech v Tatarstánu. Od 12. listopadu do 11. ledna se zastaví výroba modelu EcoSport. V dalším závodě, kde se montují modely Transit, Explorer a Kuga, se výroba zastaví od 10. prosince do 11. ledna. V těchto závodech automobilka propouštění neplánuje.

Podle údajů podnikatelského sdružení AEB prodej aut v Rusku za prvních devět měsíců roku klesl o 33 procent. Prodej Fordu se pak snížil o 41 procent na 26 456 vozů.

Ford provozuje společný podnik s firmou Sollers od roku 2011. Každá z firem v podniku drží poloviční majetkový podíl, Ford má však od letošního roku kontrolu nad podnikem díky prioritním akciím. Loni podnik vykázal čistou ztrátu 5,5 miliardy rublů (2,1 miliardy korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery