Glencore o třetinu sníží těžbu zinku. Práci ztratí 1600 lidí | E15.cz

Glencore o třetinu sníží těžbu zinku. Práci ztratí 1600 lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Glencore

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Glencore, která je významným hráčem na trhu komodit, sníží zhruba o třetinu svou roční produkci zinku. Firma je největším producentem zinkové rudy na světě, v poslední době se ale potýká s nízkými cenami nejen zinku, ale také olova a dalších důležitých komodit. Firma rovněž uvedla, že plánované změny zasáhnou v dotčených aktivitách pracovní sílu.

Glencore pozastaví nebo sníží produkci zinku v Austrálii, Peru a Kazachstánu. Jeho roční produkce zinku tudíž klesne o zhruba 500 tisíc tun, což představuje více než třetinu celkové těžby a zhruba čtyři procenta světové nabídky, uvedla agentura Reuters.

Firmu k tomuto kroku vede hlavně snaha uchovat hodnotu firemních zásob tohoto kovu „v době nízkých cen zinku a olova, které neohodnocují správně vzácnost našich zdrojů“, píše se v dnešním sdělení firmy. Podle listu Financial Times by kvůli škrtům mohlo být zrušeno kolem 1600 pracovních míst.

Glencore dosud odhadoval svou produkci zinku za celý letošní rok na 1,52 až 1,57 milionu tun. Ceny zinku od května klesly zhruba o 30 procent na nejnižší hodnoty za posledních pět let. Dnešní oznámení konglomerátu Glencore je nečekané, ceny kovu proto na trhu v reakci na oznámení asi o šest procent zpevnily. Cena olova, které se často těží společně se zinkem, pak zpevnila o téměř tři procenta.

Zinek patří mezi takzvané základní kovy. Používá se v řadě slitin, takže má široké uplatnění. Kromě toho se využívá v potravinářství, je nezbytný i pro lidský organismus.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah