Hyundai a Kia čekají letos nejslabší růst prodeje za 12 let | E15.cz

Hyundai a Kia čekají letos nejslabší růst prodeje za 12 let

Hyundai
Hyundai
• 
ZDROJ: Archiv E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její dceřiná firma Kia Motors čekají letos zvýšení prodejů o 2,5 procenta na 8,2 milionu vozů. Růst prodeje tak bude nejpomalejší od roku 2003. Může za to omezená kapacita výroby a slabý jen, který poskytuje na důležitých trzích výhodu konkurentům z Japonska. Hyundai a Kia jsou společně pátým největším prodejcem aut na světě.

Prodej jihokorejských automobilek tak poroste pomaleji než celý automobilový trh, který má letos stoupnout o 3,9 procenta. Za celý loňský rok se prodej Hyundai a Kia zvýšil o 5,8 procenta na osm milionu vozů, hlavně díky Číně a dalších rozvíjejících se trzích.

Růst prodeje automobilek zpomaluje zhruba poslední dva roky, tedy od doby, kdy vedení firem neoficiálně uvalilo moratorium na zvyšování kapacity výroby kvůli obavám o kvalitu. Loni však automobilky oznámily, že plánují výstavbu nových závodů v Číně a Mexiku.

Hyundai minulý týden varovala, že čeká i v letošním roce silnou konkurenci od japonských automobilek, protože japonská vláda se zřejmě i nadále bude snažit udržet domácí jen slabý, aby zvýšila vývoz. Slabší jen zlevňuje japonská auta v zahraničí.

Akcie Hyundai v loňském roce klesly o 29 procent. Přispěl k tomu slabý zisk. Investory rovněž pobouřil nákup realit za více než deset miliard USD (230 miliard Kč) v Soulu. Akcie Kia klesly o sedm procent. Širší trh oslabil o pět procent, napsala agentura Reuters.

Vývoj akcií Hyundai Motor za poslední 3 roky:

Hyundai Motor Autor: Yahoo Finance

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.