Hyundai a Kia čekají po dvouciferném růstu prodeje zpomalení | E15.cz

Hyundai a Kia čekají po dvouciferném růstu prodeje zpomalení

Hyundai Genesis Coupe
Hyundai Genesis Coupe
• 
ZDROJ: Autorevue.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její dceřiná společnosti Kia Motors plánují v letošním roce zvýšit prodej aut o šest procent na celkem sedm milionů. Tempo růstu prodeje tak zpomalí, protože firmy v předchozích letech zažívaly dvouciferný procentní růst prodeje. Loni se prodej automobilek zvýšil o 15 procent na 6,6 milionu vozů.

Hyundai a Kia jsou společně pátým největším prodejcem aut na světě. Oběma společnostem se dařilo i v době finanční krize, v poslední době se však potýkají s rostoucí konkurencí, napjatou kapacitou výroby a začíná je trápit nejistý makroekonomický vývoj. V letošním roce také vstoupí v platnost dohoda o volném obchodu s USA, která sníží cla na dovoz amerických aut do Koreje.

„Očekávám, že růst automobilového průmyslu zpomalí kvůli evropské dluhové krizi a zpomalení globální ekonomiky, zatímco konkurence mezi automobilkami letos zesílí,“ uvedl v proslovu k zaměstnancům šéf Hyundai Čong Mong-ku.

Hyundai chce letos spustit výrobu ve své třetí továrně v Číně a plánuje první továrnu v Brazílii. Kia nemá pro letošní rok v plánu žádnou novou továrnu.

Německé sdružení automobilového průmyslu VDA minulý měsíc odhadlo, že prodej aut celosvětově letos vzroste o čtyři procenta na 68 milionů vozů. K růstu má přispět vysoká poptávka v USA. Za celý loňský rok se po celém světě prodalo podle VDA 65,4 milionu vozů, napsala agentura Reuters.

Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou produkci osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů u slovenské Žiliny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah