IEA: Zásobování ropou je i přes řadu konfliktů stále lepší | E15.cz

IEA: Zásobování ropou je i přes řadu konfliktů stále lepší

Rafinérie v Kralupech nad Vltavou
Rafinérie v Kralupech nad Vltavou
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Globální zásobování ropou je přes konflikty v místech poblíž hlavních těžebních oblastí stále lepší a ceny ropy by výrazněji růst neměly. Ropný trh je stabilní zejména zásluhou mohutného růstu těžby v severní Americe. Uvádí to v zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

„Navzdory ozbrojeným konfliktům v Libyi, Iráku a na Ukrajině je nyní ropný trh zásoben lépe, než se očekávalo; v oblasti Atlantiku dokonce zaznamenáváme přesycení trhu,“ uvedla instituce, která je energetickým poradcem západních zemí včetně Česka.

IEA konstatovala, že produkce v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vzrostla v červenci na pětiměsíční maximum. Pokles těžby v Iráku, Íránu a Nigérii vyrovnal nárůst v Saúdské Arábii a oživování produkce v Libyi.

Západní sankce uvalené na ruský ropný sektor ceny ropy zatím nijak neovlivnily. „V odvětví podle všeho panuje shoda v tom, že západní sankce nebudou mít na dodávky z krátkodobého pohledu hmatatelný vliv. Nad jejich dopadem jsou ale otazníky i ve střednědobém horizontu,“ uvedla IEA pode agentury Reuters.

Planý poplach

Ceny ropy zažily v červnu výrazný vzestup, jímž reagovaly na rychlý postup islamistických ozbrojenců v Iráku. Když ale trh zjistil, že na celkovou iráckou těžbu to nemá větší vliv, spadly ceny prudce dolů. Severomořská ropa Brent po vzestupu až nad 115 dolarů za barel tak ztratila zhruba deset procent a dnes se pohybuje pod 104 dolary za barel.

„I když situace v klíčových producentských zemích zůstává rizikovější než kdy jindy, na trhu převládá přesvědčení, že OPEC bude schopna ve druhém pololetí zajistit zvýšení těžby potřebné k uspokojení poptávky,“ uvedla IEA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.