Inspektoři zastavili demolici Setuzy. Hrozila ekologická katastrofa | e15.cz

Inspektoři zastavili demolici Setuzy. Hrozila ekologická katastrofa

Stavba určená k demolici
Stavba určená k demolici
• 

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuny nebezpečných chemikálií skrýval k demolici určený areál chemičky Setuza v Lovosicích. Inspekce životního prostředí dnes likvidaci areálu, který leží v centru města, zastavila.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) rozhodla o zastavení demolice areálu bývalé Setuzy v Lovosicích, kde byl provoz na lisování plodin pro výrobu olejů. Našly se v něm tuny nebezpečných chemikálií, včetně sloučenin radioaktivních prvků. Inspektoři informují tyto dny krajský úřad, stavební odbor lovosické radnice i Úřad pro jadernou bezpečnost, řekla mluvčí ČIŽP Simona Cigánková. S majitelem areálu, firmou Wowitra, zahájí správní řízení o uložení sankcí.

„Opatření budou spočívat v zastavení veškerých prací, zabezpečení závadných látek proti dalšímu úniku do životního prostředí, jejich zajištění před neodbornou manipulací a zabezpečení areálu před vstupem nepovolaných osob,“ popsala mluvčí.

Situaci má řešit úřad pro jadernou bezpečnost

Inspektoři o výsledcích předběžné zprávy informují odbor životního prostředí krajského úřadu, stavební úřad a vedení lovosické radnice. „Zaurgujeme Státní úřad pro jadernou bezpečnost, aby řešil situaci,“ dodala mluvčí.

„Řádově jsou tam tuny vysoce rizikových laboratorních chemikálií a další stovky tun látek s rizikovými vlastnostmi jako jsou tuky, oleje či zaolejovaná voda,“ uvedla Cigánková. Podle inspekce je proto potřeba komplexně prošetřit, jaké látky a v jakém množství se v areálu nacházejí.

Inspekce dnes ještě doplnila, že se v areálu našly sloučeniny radioaktivního uranu a thoria v malém množství. V bývalé chemické laboratoři inspektoři našli také soli kadmia či arsenu, brom, bílý fosfor, který hoří již při styku se vzduchem, nebo rtuť.

Podnět k šetření v areálu prostorách dala lovosická radnice. „Je to bývalá továrna, která je víceméně v centru města. Jelikož má nového majitele, který tam začal dělat demoliční práce, vyzvali jsme inspekci životního prostředí, aby přijela a zkontrolovala, zda je tam vše v pořádku. Nyní čekáme na výstupy inspekce,“ řekla starostka Lovosic Lenka Lízlová. Setuza v areálu vyráběla technická mazadla a základy olejů a míchané krmné směsi.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah